Güncel haberler
Ana Sayfa / Eğitim / Bilim / A,B,C,D,E ve K Vitaminleri Nerede Çözülür?

A,B,C,D,E ve K Vitaminleri Nerede Çözülür?

Sponsorlu Bağlantı

Sağlıklı bir yaşam için vitamin almamız şarttır. Yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olmak üzere iki farklı tür vitamin vardır.

Yağda eriyen vitaminler

A vitamini: Karaciğerde depolanır. Isıya ve pişirmeye karşı dayanıklıdır. Vücudun enfeksiyonlara karşı gösterdiği direnci arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeşilliklerde, portakal, erik, havuç gibi meyve ve sebzelerde bulunur. Eksikliğinde gece körlüğü görülür.

D vitamini: Vücudun kemik gelişimini sağlar. İnce bağırsaklardan kalsiyum emilimi ile elde edilir. Böbrek rahatsızlıklarında düşük kalsiyum seviyesini yükseltir. Özellikle ergenlik çağına kadar yeterli D vitamini alınmalıdır.

E vitamini: Yağda çözünen diğer bir vitamin de E vitaminidir. Damar sağlığına iyi gelir. Hafızayı güçlendirir. Vücutta damar tıkanıklığına bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıkları giderir. Yüksek tansiyon ve şeker hastalarını için en önemli vitamindir. Antioksidan etkisi vardır. Kuruyemişlerde, tahıllarda, sebzelerde, kümes hayvanlarında, bazı baharatlarda ve meyvelerde E vitamini bulunur.

K vitamini: Vücudun yağ dokusunda ve karaciğerde depolanan K vitamininin en önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Fesleğen, adaçayı, ıspanak, kekik, karalahana ve bürüksel lahanası, taze soğan ve brokoli K vitamini zengin olan besinlerdir. Günlük olarak tüketilmesi gereken bir vitamindir. Eksikliğinde hemofili rahatsızlığı görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

vitaminler

Suda eriyen vitaminler

B1 vitamini: Kas ve sinir sistemine iyi gelir. Eksikliğinde iştahsızlık görülür. Şeker hastalığı ve sinirsel hastalıkların tedavisinde etkilidir. Buğday, bira mayası, kepek, et, süt ve yumurtada bulunur.

B2 vitamini: Eksikliğinde dilde kızarma görülür. Patates, et ve sütte bulunur.

B3 vitamini: Protein yağ ve karbonhidrat mekanizmaları için gereklidir. Eksikliğinde deride pellegra rahatsızlığı görülür. Yer fıstığı, sakatat, limon, portakal, hurmada vardır.

B6 vitamini: Hormonların çalışmasını düzenler. Vücudun savunulmasında bulunan antikor ve akyuvar oluşumunu sağlar. Eksikliğinde uyuşukluk, deride kuruluk, kansızlık, baş ağrısı, adale zayıflığı görülür. Avokado, muz, patates, tavuk eti, ıspanak havuç ve balıkta bulunur.

B12 vitamini: Normal büyüme ve gelişmede etkilidir. Sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Eksikliğinde dilde şişme, hayal görme, depresyon ve sinir iltihaplanmaları görülür. Süt, peynir, yumurta beyazı, karides de bulunur

C vitamini: Vücuda günlük olarak alınması gerekir. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Savunma sistemini güçlendirir. Yeşilliklerde sebzelerde ve meyvelerde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
a d e k vitaminleri nerede depolanır, a d e k vitaminleri vücutta nerede depolanır, a d e ve k vitaminleri, a vitamini nerede çözülür, abcde ve k vitaminleri yazı, B ve K vitaminleri nerde üre, B VİTAMİNİ NEREDE SÜZÜLÜR, E vitamini ne de çözülür, e vitamini nerede depolanır

Bu habere de bakabilirisiniz

tercih 2016 robot osym

2016 Ösys Tercih Roboto

Sponsorlu Bağlantı 2016 Ygs ve Lys sonuçlarını alan öğrenciler tercihlerini daha doğru yapması için Ösym …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.