Güncel haberler
Ana Sayfa / Eğitim / Atatürk – Sanat ve Müzik

Atatürk – Sanat ve Müzik

Sponsorlu Bağlantı

Atatürk – Sanat ve Müzik

Atatürk sanatı seven sanatçılara değer veren ve onları destekleyen bir liderdi. Halka sanatı sevdirmek için çok uğraşmış bir devlet adamıydı. Çocukluğundan itibaren sanata ilgi duymuş ve sanatın bazı dallarıyla bizzat yakından ilgilenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk her fırsatta sanatın önemini dile getirmiş, sanatçıya desteğini de esirgememişti.

Atatürk’ ün kaleme aldığı ve 1927 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nde okuduğu ‘’ Nutuk’’ adlı eseri

Atatürk’ ün en büyük edebi eseridir. Yazmış olduğu ‘’ Oğuz Oğulları ‘’ adlı şiiri de Atatürk’ ün şiir konusundaki yeteğini sergileyen bir eserdir.

Atatürk, şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük keyif alır zaman zaman okunan şarkılara eşlik ederdi.

Cumhuriyetin ilanında sonra klasik ve opera müzik türlerininde sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ ün , tiyato bale, edebiyat, müzik, heykeltraşlık, mimari ve resim gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi, onları desteklemesi Atatürk’ ün sanatla çok yakın ilişki içinde olduğunu ve sanata verdiği önemi daha net kavrayabiliriz.

Atatürk, sanatın tanımını şu özdeyişlerle açıklamıştır :

  • ‘’ Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltraşlık, bina ile olursa mimarlık olur. ‘’
  • ‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’’
  • ‘’ Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felakete mahkumdur. ‘’

Atatürk’ ün sanatçılarla ilgili düşüncelerinin ifade ettiği sözler ise şu şunlardır :

  • Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız. ‘’
  • ‘’ Sanatçı, toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır. ‘’
Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
Dolaşım sisteminin sagligi bılinmeyen hastaliklarini yaz, heykeltraşlık milli kültürümüzde var mı, kültürümüzde opera var mı

Bu habere de bakabilirisiniz

tercih 2016 robot osym

2016 Ösys Tercih Roboto

Sponsorlu Bağlantı 2016 Ygs ve Lys sonuçlarını alan öğrenciler tercihlerini daha doğru yapması için Ösym …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.