Güncel haberler
Ana Sayfa / Bilinmesi Gerekenler / Ay, Gün ve Yıllar (Tarih) Nasıl Yazılır?

Ay, Gün ve Yıllar (Tarih) Nasıl Yazılır?

Sponsorlu Bağlantı

Yazmak insanoğlunun yapabildiği en önemli işlemlerden birisidir. Fakat aktarılmak istenen duyu, düşünce veya ifade mutlaka insanların anlayabileceği dil ile yazılmalı, yanlış ifadelere yer verilmemelidir. Alfabeye tarih nasil yazılıruygun ve imla kurallarına uygun bir dil ile yazılan yazılar, önemli bir nitelik taşırken, yazım hataları ile dolu olan bir içerik, insanlara güven vermez.

Sürekli olarak yanlış yazdığımız bazı ifadeler vardır. Bunlar ay, gün ve yıllardır. Aynı zamanda ülke isimleri, yön adları gibi durumlar da sıklıkla yanlış yazılan şeylerdir. Eğer yazı dilinde ay, gün veya yıl yazacaksak bazı kurallara riayet etmemiz gerekmektedir. Aylar her zaman cümle içerisinde büyük harfle başlamalıdır. Örneğin: ‘’Okullar Eylül ayında başlayacak, Haziran ayında bitecek’’ cümlesi içerisinde olduğu gibi Eylül ayı büyük harfle başlamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gün yazımı da en çok hata yapılan yazı sorunlarından birisidir. Eğer cümle içerisinde bir gün belirteceksek, mutlaka ilk harfinin büyük olması gerekmektedir. Şu şekilde örnekleyebiliriz: ‘’Yarın günlerden Pazartesi’’ cümlesinde olduğu gibi gün ifadesi büyük harfle yazılmalıdır. Yıl ifadesi ise cümle içerisinde mutlaka rakam ile ifade edilmelidir. Örnek verecek olursak: ‘’1996 senesinden bu yana teknoloji hızla gelişmektedir’’ cümlesinde olduğu gibi yıl ifadesi rakamlarla yazılmalıdır. Şayet Roma rakamları kullanılarak yazılacaksa, rakamdan sonra ‘’.’’ Şeklinde ifade kullanılmalıdır. Ancak cümle bu noktadan sonra bitmiyorsa, küçük harfle devam etmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
tarih nasıl yazılır, tarih nasıl yazılır gün ay yıl, gün ay yıl nasıl yazılır, ay gün tarih nasıl yazılır, yıllar nasıl yazılır, gun tarih nasıl yazılır, roma rakamıyla gün ay yıl, Tarih gün ay nasıl yazılır, tarih naail yazilir, tarih nasil yazılar

Bu habere de bakabilirisiniz

Basit Karışım ve Ayırma Yöntemleri

Basit Karışım ve Ayırma Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantı Karışım: İki ya da daha fazla maddenin kimyasal özellklerini kaybetmeden biraya gelmesiyle oluşur. Karışımı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.