Güncel haberler
Ana Sayfa / Gezi ve Tatil / Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi

Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantı

Çırağan Sarayı ; Yapımına 1863 yılında başlanan saray Beşiktaş ilçe’sinin Çırağan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Çırağan’ bugün Beşiktaş ve Ortaköy arasında bulunan yeri daha önceleri Kazancıoğlu Bahçeleri diye anılırdı.

Osmanlı’ nın Lale devri döneminde 23. Osmanlı- İslam halifesi 3.Ahmet buradaki mülkünü gözde Vezir-i Azam’ı İbrahim Paşa’ya hediye etmiş ve ilk yalı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından eşi Fatma Sultan (III. Ahmed’in kızı) için inşa ettirilmiştir.Sultan Abdülmecit, yerine yenisi yapılmak üzere 1859-1860’ta yıktırdıysa da yeni saray yapılamadı.

Sultan Abdülaziz Çırağan Sarayını Mimar Nikogos Balyan’ın projesine göre Serkis Balyan ve Agop Balyan adlı mimarların denetiminde Çırağan Sarayı’nın yapımına 1863’te başlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışmalar zaman zaman aksadıysa da 1867’de tamamlandı. Saray , Osmanlı’ ya 4 milyon altına mal oldu. Çırağan Sarayı ; deniz kenarında bulunabilecek mevkilerin en güzelinde ve çevresi ağaçlarla kaplıdır.

Üslubu tam barok olmayıp klasik mimarlık elemanlarının Doğu’ya göre modernleştirilmiş biçimidir. Uzunluğu 750 m olan sarayın zengin mermer cephesi ve buna uyum sağlayan bir iç süslemesi vardı.

1986’da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alman Kempinski firmasıyla anlaşarak Çırağan Sarayı’nın otel haline getirmek için çalışmalara başladı. Bahçesinde ek binalar yapıldı ve otel olarak işletilmesi 49 yıl süreyle Alman otel zinciri olan Kempinski firmasına verildi.

Günümüzde 284 oda + 31 suit, 102 park manzaralı oda, 126 superior deniz manzaralı oda, 20 delüks, 36 grand delüks oda, 20 otel suiti, 11 saray suiti olarak hizmet vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
merve aydın hayatı, çırağan sarayı hakkında bilgi, çırağan sarayı hakkında kısa bilgi

Bu habere de bakabilirisiniz

istanbul denize girmek

İstanbul’ da Nerelerde Denize Girilir?

Sponsorlu Bağlantı Hava sıcaklıklarının artmasıyla İstanbul’ lular, kentin çeşitli noktalarındaki yüzme alanlarında denize girmeye başladı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.