Güncel haberler
Ana Sayfa / Bilinmesi Gerekenler / Engellilere Niçin ve Nasıl Yardımcı Olmalıyız?

Engellilere Niçin ve Nasıl Yardımcı Olmalıyız?

Sponsorlu Bağlantı

Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde milyonlarca engelli vatandaş yaşamaktadır. Bu engelli vatandaşların kimisi fiziksel yetilerini kimisi ise zihinsel yetilerini kullanamamaktadır. Çevremizde, yakınlarımızda ya da sokağa çıktığımızda birçok engelli insanla karşılaşabiliyoruz.

engellilere niçin ve nasil yardımcı olmaliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde engelli olarak yaşamak oldukça zor. Ancak son yıllarda engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için çalışmalar yapılmakta ve gerek kamu alanında gerekse özel sektörde bu doğrultuda projeler üretilerek hayata geçirilmekte. Bunların en basiti dışarıda, tekerlekli sandalye ile hayatını idame etmek zorunda olan engelli insanlar için, özel halk otobüslerinin kapısındaki çıkarılabilir aparatlar. Ayrıca metrolarda ya da üst geçitlerde engelli vatandaşlar için yapılan asansörler. Bunların yanında kullanıma açılan hizmet binalarında ya da apartmanlarda merdivenlerin yanında tekerlekli sandalyeyi kullanan vatandaşlar için eğimli geçitler. Görme yetisini kaybetmiş ve görme engeli olan vatandaşlar için ise yollara döşenen çıkıntılı kaldırım taşları. Tüm bunlar tamamen olmasa da engelli vatandaşlar için birer yardımcı olmaktadır. Peki, bilinçli bireyler olarak engellilere nasıl yardımcı olmalıyız? Öncelikle sadece engelli vatandaşlar için kullanıma sunulan asansörleri ya da kaldırım taşlarını ihlal etmemeliyiz.

Hastanelerde, devlet dairelerinde, toplu ulaşım araçlarında onlara öncelik vererek işlerini kolaylaştırmalıyız. Engelli vatandaşların kullanımına sunulan hizmetlerden onların yararlanması için fırsat vermeli, onların haklarını ihlal etmemeliyiz. Bu sayede kendi engelleri yüzünden zorlaşan hayatlarını bir de biz daha da zorlaştırmamalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
11 sinif imam hatip lisesi ortalama hesaplama

Bu habere de bakabilirisiniz

Basit Karışım ve Ayırma Yöntemleri

Basit Karışım ve Ayırma Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantı Karışım: İki ya da daha fazla maddenin kimyasal özellklerini kaybetmeden biraya gelmesiyle oluşur. Karışımı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.