Güncel haberler
Ana Sayfa / Eğitim / Isı Sıcaklık ve Genleşme Hakkında Bilgi

Isı Sıcaklık ve Genleşme Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantı

ISI, SICAKLIK VE GENLEŞME NEDİR ?

Isı; sıcaklıkları farklı iki maddenin bütün moleküllerinin sahip olduğu potansiyel enerjileri ile kinetik enerjilerinin (bir cismin hareketinden dolayı sahip olduğu enerji) toplamına madde arasında alınıp verilen enerjiye ısı denilmektedir.

Isı birimi joule(j)’ dur. Bir başka ısı birimi ise kalori( cal)’ dir. Kalori, atmosfer basıncında 1 gram Isı suyun sıcaklığını 1 santigrat arttırmak için gerekli olan enerji miktarıdır ve 1 kalori 4, 18 joule eşittir. Bir cismin sıcaklığı moleküllerinin titreşim hızına bağlıdır.

Isı geçişi iletim, tasınım ve ısınım yolu ile 3 şekilde meydana gelmektedir.

Sıcaklık; bir maddeyi oluşturan moleküllerin taneciklerden birinin ortalama kinetik enerjisi ifade eden, moleküllerin ortalama sıcaklık oranıdır. Sıcaklık enerji değildir.

Sıcaklık birimleri ;

1- Celsius (C)

2- Fahrenheit (F)

Sponsorlu Bağlantılar

3- kelvin (K)

4- Römür (R)

5- Rømer (°Rø)

6- Réaumur (°r)

7- newton (°N)

8- Delisle (°De)

Günlük hayatta sıcaklık en çok olarak celsisus (°C) kullanılır.

Sıcaklık termometre ile ölçülmektedir.

Genleşme; sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır. Örnek verecek olursak kavanoz kapağını açamadığımız zaman ters çevirerek sıcak suya batırırsanız açılığını görebilirsiniz. Çünkü ısı alan kapak genleşir. Tren rayları döşenirken aralarında boşluk bırakılır. Çünkü yazın Güneş’in etkisi ile ısınan raylar genleşir. Bu nedenle rayların arasına genleşme miktarı kadar boşluk bırakılır. Boşluk bırakılmazsa raylar genişler ve birbirlerini iterler.

Isınan maddelerin genleşme miktarı maddenin şekline göre boyca, yüzeyce va hacimce olur.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
ısı sıcaklık genleşme, isi sıcaklık ve genleşme, özürlü maaşı sorgulama, ısı sıcaklık genleşme nedir, arkadaşlara laf koyan sözler, ısı sıcaklık ve genleşme nedir, ısı ve sıcaklık genleşme nelerdir, iskurdan ise giren okul hademelerin maasini ne zaman yatar, ısı ve sıcaklık genleşme, ısı ve genleşme vikipedi

Bu habere de bakabilirisiniz

tercih 2016 robot osym

2016 Ösys Tercih Roboto

Sponsorlu Bağlantı 2016 Ygs ve Lys sonuçlarını alan öğrenciler tercihlerini daha doğru yapması için Ösym …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.