Güncel haberler
Ana Sayfa / Eğitim / Bilim / Isının Işıma Yolu İle Yayılması

Isının Işıma Yolu İle Yayılması

Sponsorlu Bağlantı

Işınlar sayesinde yayılma sağlayan ısı enerjisini hemen fark ederiz. Mesela güneşin altına bırakılan bir kova su, yazın sıcağında güneş ışıkları ile suyu birkaç saate kalmadan ısıtacaktır. Yani güneş ışınları ile kovaya koyulan suyu etkileyecek ve ısıtacaktır. Isının ışıma yolu ile yayılması en güzel bu örnekle anlatılabilir.

Ayrıca elinizi yanan bir muma doğru uzattığınız zaman elinizdeki ısınmayı hemen fark edersiniz. Bunun nedeni yine mum sıcaklığının ışıma yolu ile etrafa yansımsıdır. Isının ışıma yolu ile yansıması için elektrik ampullerinin örneğini de verebiliriz, elektrik ısısı ile iyice ısınan ampuller o kadar ısı yayarlar ki dokunmak mümkün olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

isi-kac-farkli-yolla-yayilir

 

Aklınıza gelen her maddenin bir ısısı vardır ve bu maddeler ışıma yolunu kullanarak bu ısıları yayarlar. Işıma her yöne olur, sadece bir yöne değil, nasıl ki güneş ışığını her tarafımızda hissediyorsak ısının ışıma yolu ile yansıması da o şekilde her taraftan yayılmaktadır. Işınlarla ısı yayılması aslında kolaylıkla anlaşılabilir bir konudur.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
ışıma yolu ile ısının yayılması, ISININ ışıma yolu ile yansıması

Bu habere de bakabilirisiniz

tercih 2016 robot osym

2016 Ösys Tercih Roboto

Sponsorlu Bağlantı 2016 Ygs ve Lys sonuçlarını alan öğrenciler tercihlerini daha doğru yapması için Ösym …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.