Güncel haberler
Ana Sayfa / Bilinmesi Gerekenler / Kaç Çeşit Roman Vardır ve Bunlar Nelerdir Kısaca?

Kaç Çeşit Roman Vardır ve Bunlar Nelerdir Kısaca?

Sponsorlu Bağlantı

Roman, insanın iç dünyasını, toplumsal olayları, insan serüvenlerini, insanlık durumlarını yansıtan, düz yazı türünde bir sanat eseridir. Uzun anlatıma dayanır. Yer, zaman, şahıs bütünlüğü vardır. Tema etrafında birbirine bağlı olaylar gelişir ve bu olaylar birleşerek roman halini alır.

Roman Türleri

Roman türleri akımlarına konularına göre ayrılır.

Akımlarına Göre Romanlar: Realist, naturalist, izlenimci, toplumcu, romantik, dışavurumcu gibi akımları esas alınarak yazılan roman türüdür.

Konularına Göre Romanlar: Tarihi, sosyal, macera, duygusal, didaktik, lirik, tahlil, bilimkurgu, belgesel romanı gibi adlandırılan ve konularının isimlerini alan roman türüdür.

Sosyal Roman: Yazar sosyal roman adı altında işlediği konularda toplumsal sorunlara değinir. Ekonomik sorunlar, göç, sınıflar arası çatışmalar sosyal romanı ilgilendiren konular arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

roman çeşitleri

Tarihi Roman: Konusunu tarihten alan, tarihte yaşamış olan kahramanlar ve bu kahramanların yaşadıkları tarihi roman içerisinde işlenir. Yazar kendi hayal gücünü de ekleyerek tarihi romanı ortaya çıkarır.

Macera Romanı: Serüven romanı olarak da bilinir. Günlük yaşamda gerçekleşme olasılığı düşük olan gizemli ve şaşırtıcı konuları ele alır. Sürükleyici özelliği vardır. Okuyucu roman sonuna kadar merakını sürdürür. Okuyucuya hoş vakit geçirme amacı vardır.

Tahlil Romanı: Çözümleme romanı olarak da adlandırılır. İnsanın ruhsal, psikolojik durumlarını konu alır. Bu durumlara karşı insanın tepkileri ve davranış biçimleri romanda yansıtılır. Hatıra türüne benzer. İnsanın ruhunun derinliklerine inilen bir roman türüdür.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
beyin ve sınır cerrahi hangi hastalığa bakar, Karnıyarık tohumu

Bu habere de bakabilirisiniz

tercih 2016 robot osym

2016 Ösys Tercih Roboto

Sponsorlu Bağlantı 2016 Ygs ve Lys sonuçlarını alan öğrenciler tercihlerini daha doğru yapması için Ösym …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yorumlayın

  1. GUZEL BİR SİTE TAVSİYE OLUNUR