Güncel haberler
Ana Sayfa / Sağlık / PCT Nedir, Kan Tahlilinde PCT Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

PCT Nedir, Kan Tahlilinde PCT Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantı

Sepsis şüphesi olan hastalara uygulanan önemli bir kan testi olan PCT, halk dilinde kan zehirlenmesi olarak ifade edilir. Önemli bir enfeksiyon veya sepsisin teşhisi için doktorların talep ettiği bir testtir. Kalsitonin hormonunda rol alan bir bileşen olan Prokalsitonin, 116 amino asitin tümünden oluşmaktadır. Akciğerlerde, bağırsaklarda ve tiroid bezlerinde üretilmektedir. Prokalsitonin seviyesinin artmasının en genel sebebi enfeksiyon durumlarıdır. Sağlık bir bireyde, PCT değeri genel olarak ne yükselir, ne de alçalır. Fakat tek başına PCT değerine bakılıp, enfeksiyon olup olmadığı kesin hüküm kazanmaz. Enfeksiyon hakkında kuvvetli bir tahmin oluşmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı bireylerin PCT değerleri 0-0.05 arasındadır. Sistematik bir enfeksiyon olan hastalarda 0.5 ile 2 arasındadır. Fakat sepsis teşhisi konması için tek başına bu değer yeterli değildir. 2-10 arasında bir PCT değeri varsa, sepsis gözlemlenebilir. Eğer PCT değeri 10’un üzerinde ise ciddi bir sepsis olduğu anlamına gelir.

pct

PCT Seviyesinin Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?
PLT’nin normal değerinden yüksek olması, sepsis ve benzeri enfeksiyonlar nedeniyle görülebilir. Yeni doğan çocuklarda PCT değeri normal olarak yüksektir. Bunların haricinde bazı ilaçların kullanımı da PCT seviyesini yükseltebilir.

PCT Seviyesinin Düşük Olması Ne Anlama Gelir?
PCT’nin düşük olduğu durumlar, genel olarak bir hastalıkla ilgili değildir. Fakat PCT değeri yüksek olmasa dahi sepsis gözlemlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
pct nedir, pct yüksekliği nedir, pct yuksekligi, pct düşüklüğü nedir, pct ne demek, pct değeri kaç olmalı, pct düşüklüğü, hemogram pct, kanda pct yüksekliği, pct nedir kan tahlili

Bu habere de bakabilirisiniz

Kudret Narı Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar

Kudret Narı Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar

Sponsorlu Bağlantı Anavatanın Hindistan olarak bilinen Kudret Narı, Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilen değerli bir ilaç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.