Güncel haberler
Ana Sayfa / Sağlık / PLT Nedir, Kan Tahlilinde PLT Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

PLT Nedir, Kan Tahlilinde PLT Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantı

Önemli bir kan testi olan PLT, İngilizce’deki ‘’platelet’’ kelimesinin karşılığıdır. Trombosit olarak da nitelendirilen bu kan testine ‘’trombosit kan testi’’ ya da ‘’trombosit sayımı’’ gibi ifadeler de denmektedir. Kanımızdaki trombosit seviyesinin hesaplandığı bu testin normal değerlerde olabilmesi için bir mikro litre kanda ortalama 150.000-400.000 arasında tromboist bulunması gerekir.

Tabak şeklindeki kan hücreleri olan trombositler, kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kemik iliklerinde üretilirler ve kan akışına yavaş şekilde salınırlar. Bu nedenle de kan damarlarının duvarlarına konumlandırılabilirler. Özellikle yaralanma sırasında kanın pıhtılaşmasını ve akışını yavaşlatır. Trombosit miktarı çok düşük olan bireylerde yaralanma esnasında önemli ölçüde kan kaybı yaşanır. Az olduğu durumlarda ise rast gele kanamalar olabilir. İki durum da ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
plt-neden-düşer-neden-yükselir

PLT Neden Yükselir?

Alerjik reaksiyonlar, kanser, kalp krizi, dalağın alınması gibi rahatsızlıklar nedeniyle PLT seviyesi yükselebilir. Ayrıca demir ve vitamin eksikliği, aşırı egzersiz yapmak, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlarda da PLT seviyesi normalden çok yüksek seyredebilir.

PLT Neden Düşer?

Kandaki trombosit seviyesinin az olması anlamına gelen PLT miktarının az olması, midede kronik ülser rahatsızlıklarında gözlemlenebilir. Eğer kişinin test sonucu normalden az ise kemik iliği kanseri ya da lösemi gibi hastalıklara yakalanma riski artar. Bunun yanı sıra PLT değerlerinin az olması, lupus gibi oto-imün rahatsızlıklarının nedeni olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
plt yüksekliği nedir, plt nedir, kanda plt yüksekliği nedir, kandahct nedir, ilik kanseri PLT, plt yüksekliği nedenleri, PLT YÜKSEKLİĞİ NEYİ İFADE EDER, plt yüksekliği sebepleri, plt yüksekliğinde yapılması gerekenler, trombosit yüksekliği nedir

Bu habere de bakabilirisiniz

Kudret Narı Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar

Kudret Narı Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar

Sponsorlu Bağlantı Anavatanın Hindistan olarak bilinen Kudret Narı, Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilen değerli bir ilaç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.