Güncel haberler
Ana Sayfa / Eğitim / Roma Rakamları Nasıl Yazılır? Yazılışı Ve Tablosu

Roma Rakamları Nasıl Yazılır? Yazılışı Ve Tablosu

Sponsorlu Bağlantı

Öncelikle yazımızın başlarında roma rakamı nedir bu sorunun cevabını vereceğiz. Ardından 1’den 100’e kadar roma rakamlarının yazılışı hakkında bilgiler aktaracağız.

Roma rakamları, yalnızca toplama ve çıkarma işlemi esas olan bir sayma sistemi bulunan rakamlar bütünüdür. Roma rakamlarında “0” olmaması nedeniyle hint – arap kökenli sayı sisteminde yer alır.

Bazı kaynaklara göre roma rakamlarının bir elin parmaklarından yola çıkarak bulunmuştur. Romalılar, bizim kullandığımız 1,2,3,4 rakamları yerine I, II, III, IIII sembollerini ve 5’i göstermek amacıyla da “V” şeklinde bir el işaretini sembol saymışlardır. 10’u göstermek amacıyla da “X” sembolünü kullanmışlardır. Roma rakamlarında referans rakamın ardındaki rakam, referans rakamın değerini düşürürken, referans rakamın sağına yazılan rakam ise referans değerini arttırır. Roma rakamlarında sayılar grup halinde yazılır. Romen rakamları guruplar halinde okunur. Roma rakamlarında, bir sayının bin katını belirtmek amacıyla sembolün üzerine bir yatay çizgi, milyon katını belirtmek amacıyla sembolün üzerine iki yatay çizgi getirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Roma rakamlarının şimdilerde maddelere numara verme kullanılır. Bunlarda en çok eğitim kitaplarında görülür – edebi eserlerin serilerini belirtirken veya saatleri numaralandırmada da kullanılır.

ROMA RAKAMLARI YAZILMA ŞEKLİ ŞÖYLEDİR
Sembol ve Değer
S: 0.5 (yarım) (Semis)
I: 1 (unus)
V: 5 (quinque)
X: 10 (decem)
L: 50 (quinquaginta)
C: 100 (Centum)
D: 500 (quingenti)
M: 1000 (Mille)

1’den 10’a kadar roma rakamları: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X

roma-rakamlari-nasil-yazilir-yazilisi-ve-tablosu

Romen Rakamları Yazılışı Ve tablosu ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlattık. Roma rakamı nasıl yazılır konusuyla ilgili başka sorularınızı bize hemen aşağıdan iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
roma rakamıyla 2016 nasıl yazılır, romen rakamları tablosu, roma rakamları tablosu, roma rakamları 2016 nasıl yazılır, roma rakamları 2016, roma rakamları yazılışı, roma rakamı yazma, roma rakamı yazılışı, romen rakamları yazılışı, 2016 roma rakamiyla nasil yazilir

Bu habere de bakabilirisiniz

tercih 2016 robot osym

2016 Ösys Tercih Roboto

Sponsorlu Bağlantı 2016 Ygs ve Lys sonuçlarını alan öğrenciler tercihlerini daha doğru yapması için Ösym …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorumlar

  1. bn çok zor degil çoçuklar bn çok eğlençeli çok kolay sınav boyle çikacak

  2. Yazdığınız şey çok güzedi

  3. roma rakamları çok ilginçmiş