Güncel haberler
Ana Sayfa / Biyografiler / Sabahattin Teoman Kimdir Vikipedi Kısaca

Sabahattin Teoman Kimdir Vikipedi Kısaca

Sponsorlu Bağlantı

Sabahattin Teoman 1 Nisan 1914 yılında dünyaya gelmiştir. 21 yaşındayken İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde okumuş ve oradan da 1939 yılına mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra maliye bakanlığında çalışmaya başlamıştır. Burada yaklaşık 21 yıl boyunca çeşitli işlerde başarıyla görev yapmıştır. Günümüz adıyla Gümrük ve Tekel Bakanlığı’ o zamanlar maliye bakanlığına bağlıydı. Gümrük işlerinde oldukça başarılı olmuştur.

Sanayi Bakanlığı ve Sanayi Dairesinde de aynı başarıları yakalamış son olarak Ortak Pazar Daima Delegelik Müşavirliği gibi önemli meslekler icra etmiştir. Son olarak yine maliye bakanlığında tetkik kurulu üyeliğinde yer almıştır. Bu işi de bir süre yaptık sonra emekli olmuş emekli olduktan sonra kısa süre içerisinde de vefat etmiştir. 1940 yılları döneminde şiire ilgi duymaya başlamıştır. Vefatının son yıllarına doğru da deneme ve eleştiri yazıları ile adını sıkça duyurmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

SABAHATTIN ALI

Sabahattin Teoman’ın ilk şiiri 1930 yılında dönemin vakıf gazetesinde yayınlanmıştır. Dönemin çeşitli dergilerinde de şiirleri bulunmaktadır. İlk kitabı 1945 yılında yayımlanmıştır. Beşinci mevsim adındaki şiir kitabı oldukça fazla ilgi görmüş ve tekrar tekrar basılmıştır. Bu şekilde şiir dünyasına hızlı bir şekilde giren Sabahattin Teoman daha sonra 1953 yılında Rıhtım Sisleri adında bir şiir kitabı çıkarmıştır. Şiirleri 1940 yılı dönemine ait izler taşımaktadır. Son yılarda eleştiri, deneme ve inceleme yazıları da yazmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
sabahattin teoman vikipedi, sabahattin teoman kimdir, sabahattin teoman wikipedia, sabahattin teoman kimdir kısaca, sabahattin teoman kimdir kısa, kocamın ailesindeki gülayın gerçek ismi nedir, sabahattin teoman ın kısaca hayatı, sabahattin teoman ın çok kısa hayatı, sabahattin teoman ile ilgili kısa bilgiler, oha diyorumdaki cem kim fotoğrafı

Bu habere de bakabilirisiniz

banuparlak

Banu Parlak Vikipedi – Narin Yarim

Sponsorlu Bağlantı Banu Parlak Vikipedi , Banu Parlak Kimdir Narim Yarim şarkısıyla ilk single parçasını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.