Güncel haberler
Ana Sayfa / Bilinmesi Gerekenler / Ülkemize Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir?

Ülkemize Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin yaşadığı ülkeye ve topluma karşı yerine getirmesi gereken bazı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar devletin düzeninin sağlanması varlığını sürdürmesi ve kalkınması için yapılması gereken zorunlu görevlerdir.

Seçme ve seçilme hakkı: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Seçilme bireyin kendi iradesine bağlı iken, seçme hakkı zorunludur. Ülkemizde her 5 yılda bir yerel seçim yani belediye seçimleri, her 4 yılda bir ise genel seçim yani milletvekili seçimleri yapılmaktadır. Devletin varlığını demokrasiyle sürdürebilmesi için her vatandaşın oy kullanması gereklidir.

Kanunlara uymak: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toplum ve düzeni sağlaması bir yükümlülüktür. Bundan dolayı gerekli düzenin sağlanması için bazı temel kanunlar vardır. Bu kanunların tamamı anayasaya oluşturur. Bu yasalara uymak zorunludur. Uymayanlar cezalandırırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Vergi vermek: Türkiye Cumhuriyeti Devleti ihtiyaçlarına karşılayabilmek için sigortalı çalışanların tamamından vergi almaktadır. Bu vergi ile devlet kalkınır ve ihtiyaçlarını giderir.

ülkemize karşı sorumluluklarimiz

Askerlik yapmak: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 20 yaşını dolduran her erkek askerlik yapmakla mükelleftir. Devletin Milli Savunma gücünü askerler oluşturduğundan dolayı devlete karşı yapılması gereken en önemli görevlerdendir. Askerlik görevini bitiren kişiler savaş ve olağanüstü hal durumlarında ihtiyaç duyulması halinde vatandaşı olduğu devlet tarafından tekrar askerliğe çağırılabilir.

Ülkemiz jeopolitik konumu ile dünyanın en önemli bölgelerindendir. Üç kıtayı birleştirmesi, Dört mevsimin bir arada yaşanabilmesi, dünyada nadir bulunan maden yataklarına sahip olması gibi nedenlerden dolayı tüm dünyanın gözü ülkemiz üzerindedir. Bu nedenle ülkemizin kıymetini bilmeli ve bu sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkında Oku Arananlar:
doğal afetlerden korunma yolları 2 sınıf, cumhuriyete karşı sorumluluklarımız, kırk kılıt otu zehırlısı nasıl anlaşılır, ülkemize karşı sorumluluklarımız örnekleri, ülkeye ve dünyaya karşı sorumluluklarımız

Bu habere de bakabilirisiniz

Basit Karışım ve Ayırma Yöntemleri

Basit Karışım ve Ayırma Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantı Karışım: İki ya da daha fazla maddenin kimyasal özellklerini kaybetmeden biraya gelmesiyle oluşur. Karışımı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.