2017 Miraç Kandili Hangi Gün? Miraç Gecesi Hangi Dualar Okunmalı?

Miraç gecesi, Recep ayının yirmi yedinci gecesine rastlayan mübarek gecedir. Peki 2017 Miraç Kandili ne zaman? Miraç Gecesinde hangi dualar okunmalı?

3 Ayların başlangıcı; Kamerî takvimin yedinci, sekizinci ve dokuzuncu ayları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları gelenekte ”3 aylar” olarak adlandırılır. Bu üç aya dinimizde son derece önem verilir.  Üç Aylar Regaip Kandili’nin gelişi ile 30 Mart 2017 Perşembe gecesi başlayacaktır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile bitecek.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2017 yılının kandil günleri:

30 Mart 2017 Perşembe Regaip kandili

23 Nisan 2017 Pazar Miraç kandili

10 Mayıs 2017 Çarşamba Berat kandili

29 Kasım 2017 Çarşamba Mevlid kandili

Miraç Gecesi hangi dualar okunmalı?

Miraç gecesi “Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur.

Manası: Allah’ı hamd ve tesbih ederim. Allah’ tan başka ilah yoktur ve O en büyüktür.

Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

Miraç kandilinin kendine has kılınacak namaz ve okunacak duaları vardır. Ancak bu gece kutsal kitabımızdan  özellikle Yasin suresi, Mülk (tebareke) suresi, Amenerrasülü ve Haşir suresinin son ayetlerini okumak ve bu okunanların sevabını Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’e akraba ve ümmeti Muhammedin ölmüşlerinin ruhlarına bağışlamak çok faziletlidir. Bu gecede Yatsı namazından sonra 12 rekat Hacet Namazı kılınır. Her rekatte Fatiha-i Şerife’den sonra 10 İhlas-ı Şerif(Kulhü) okunur. 2 rekatte bir selam verilir.

Bu namaza niyet şöyledir: Ya Rabbi, rızayı şerifin için niyet eyledim namaza . Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Resul-ü Zişan efendimiz hürmetine ben aciz kulunu affı ilahine , feyz-i ilahine ve rızayı ilahine mazhar eyle.

Namazdan sonra ;
-4 Fatiha-i Şerife
-100 defa “Sübhanallahi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l- aliyyi’l-azîm.
-100 İstiğfar(Estağfirullâhil azim ve etûbü ileyk.)
-100 Salavati Şerif (Allahümme Salli alâ seyyidina muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed) okunup dua edilir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close