Adalet Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Adalet bölümü, ön lisans bölümleri arasında en çok tercih edilenlerden yalnızca biridir. Savcı ve hakimler için yardımcı personel yetiştirmek Adalet bölümünün amacıdır. Dikey geçiş imkanı da olan bölümü tercih edenler Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’na girerek hukuk fakültesine geçiş yapma imkanına da sahip oluyor. İş olanağı ve 4 yıllık lisans bölümüne geçiş imkanının olması nedeniyle çok kişi tarafından tercih edilir. Adalet bölümünü bitiren öğrenciler Adalet Meslek Elemanı olarak nitelendiriliyor.

adalet bölümü

Adalet Bölümü İş İmkanları
Adalet bölümü mezunları Ön Lisans KPSS’ye girerek devlet kadrosunda yer alan kurum ve kuruluşları devlet memuru olarak atanabiliyor. Bu atamanın gerçekleşebilmesi için KPSS’den yeterli atama puanının alınması gerekiyor. İcra müdürlüğü sınavı ise Adalet bölümü mezunlarının giriş yapabilecekleri sınavlardan biridir. İcra müdürü ya da müdür yardımcı olarak atanacakları görevlerde maaşın dolgun olması öğrencilerin bu alana rağbet göstermesini sağlamıştır. Mezun olan öğrenciler dikey geçiş sınavına girerek yeterli puanı aldıklarında Hukuk Fakültesi’ne geçiş yapabilir. Böylece Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra avukat, savcı ve hakim gibi mesleklere sahip olabilirler. Adalet Bakanlığı’nın atamış olduğu Zabıt Katipliği sınavlarına girerek, Zabıt Katibi görevine atanabilirler. MEB’de  öğretmen açığı olması durumunda ücretli öğretmen olarak çalışma olanağı da vardır. Ancak bu göreve geçicidir. Her yılın eğitim-öğretim süresince yeniden başvuru yapılması gerekir. Tüm bunların yanı sıra Adalet bölüm alanına uygun özel sektör ve kuruluşlarda çalışma şansları da mevcuttur.

Adalet Bölümü Maaşları
Adalet bölümünden mezun olanlar, çalıştıkları bölüm ve konuma göre farklı maaşlara tabii tutulur. İcra Müdürlüğü görevine atananlar 4-5 bin arasında maaş alırken, memur olarak atananlar 2000 ila 2500 maaş almaktadır.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close