Akdeniz Bölgesi Tarım Ürünleri Nelerdir

Akdeniz Bölgesi Tarım Ürünleri nelerdir kısaca aktarıyoruz, Akdeniz Bölgesi’ne Ait Meyve, Sebze Ve Tarım Ürünleri ile ilgili özet bilgi

Akdeniz bölgesi, tarım açısından en verimli topraklardır. Havaların geç soğuması, yumuşak kış koşulları bu bölgede tarımsal verimin artmasına neden olmaktadır. Genelde ekonomi tarıma dayalıdır. Bölgesel olarak tarımsal etkinlik çeşitlidir ve bunun nedeni, iç pazar kadar dış pazara da çalışılmasıdır.

Kış ılıklığına bağlı olarak turunçgil ve muz üretimi yapılırken bu bölgede muzun %100’ü, turunçgillerin % 88’i bu bölgede üretiliyor. Aynı zamanda ülkemizin pamuk üretiminin % 35’i, sebzenin % 26’sı, yer fıstığının % 88’i anasonun % 65’i ve susamın % 80’i bu bölgeden sağlanmaktadır.

Buğday: Bölgenin hemen her tarafında yetiştirilir Çukurova’da pamuk ekilmeyen alanlarda da ekilir. Iç Anadolu bölgesinden sonra buğday üretiminde ikinci sırada yer alır.

akdeniz-bolgesi-tarim-urunleri-nelerdir

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Şunlardır

 • Haşhaş ve ve şeker pancarı: Özellikle Göller Yöresi’nin ürünleridir. Ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlar.
 • Pirinç: Hatay’da Amik Ovası’nda, Kahraman Maraş çevresinde ve Silifke civarında yetiştirilir
 • Pamuk: Başta Çukurova olmak üzere diğer kıyı ovalarında yetiştirilir Türkiye pamuk üretiminin yaklaşık % 33′ü bölgeden karşılanır.
 • Turunçgiller: Kıyı boyunca Finike, Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin, ve Dörtyol’da yetiştirilir Türkiye turunçgil üretiminin yaklaşık % 89′u bölgeden karşılanır
 • Muz: Alanya ve Anamur çevresinde yetiştirilir Türkiye’de yetiştirilen muzun tamamı bölgeden karşılanır. Ayrıca yurt dışına ihracat yapılır.
 • Tütün: Göller Yöresi’nde ve Hatay çevresinde yetiştirilir
 • Gül: Özellikle Isparta ve Burdur çevresinde tarımı yapılır.
 • Zeytin ve üzüm: Kıyı şeridinde hemen her yerde yetiştirilir Ancak bölge halkı daha kârlı olan pamuk üretimine önem verdiği için zeytincilik ve bağcılık fazla gelişememiştir

Kaynak: http://bilgia.com/akdeniz-bolgesinde-yetisen-tarim-urunleri/

Akdeniz Bölgesi Tarım Ürünleri Hakkında Soru Sormak Yada Mesaj Göndermek İsteyen Kullanıcılarımız Yorum Bölümünü Kullanabilirler.

Benzer Yazılar

65 yorum “Akdeniz Bölgesi Tarım Ürünleri Nelerdir”

 1. Çoooooooooookkkkkkkkkk tttttttttttteeeeeeeşşşşşşşeeeeeeeeeeerkkkkkkküüüüürrrrrrllllleeeerrrr:) ;):)

 2. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Ben Mersin ‘ de yaşıyorum. Tarım ürünleri olarak gül , pamuk , muz , turunçgiller ( portakal , mandalina , greyfurt , limon) , zeytin ve üzümü biliyordum. Zaten Tarsus ‘ ta ” Tarsus Beyazı ” diye bir üzüm çeşidi var . Fakat şeker pancarını bilmiyordum. Teşekkür ederim. Sosyal Bilgiler dersinde bütün notlarım 100 olmasına rağmen sosyali pek sevmez , ingilizce ve matematiği severdim. Sizin sayenizde artık sosyali de seviyorum. Bu arada acaba lütfen ” Deprem , sel nedir , bu afetlerin yaşanmaması için ne yapmalıyız? ” konulu bir makale yazar mısınız? Yazılarınız çok bilgilendirici. Gerçekten teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close