Beyin Ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar

Beyin Ve Sinir Cerrahisi nedir, ne demektir? Beyin Ve Sinir Cerrahisi bölümü hakkında bilgi veriyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmetlerinden daha kolay ve etkin biçimde yararlanılması için başlatmış olduğu Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Alo 182 sonrası önemli gelişmeler yaşanmıştır. Peki hastanelerde yer alan Beyin Ve Sinir Cerrahisi bölümü hangi hastalara bakar? Almış olduğunuz randevu sonrasında Beyin Ve Sinir Cerrahisi nedir bilgi aktarıyoruz.

Beyin ve sinir cerrahisi, nörocerrahi ya da nöroşirürji merkezi ve periferik sinir sistemi bozukluklarının mekanik müdahele yoluyla tedavisini yapan bir cerrahi uzmanlık dalıdır. Bu dalda uzmanlık alan tıp doktorlarına nörocerrah ya da nöroşirürjiyen denmektedir. Bu uzmanlık eğitiminin sonrasında daha üst ihtisas dalları olarak spinal, fonksiyonel, tümör, vasküler, pediatrik nöroşirürji gibi dalları da vardır.

Gerek branşın eğitiminin ve gerekse pratik uygulamalarının zorluğu nedeni ile nörocerrahların sayısı çok fazla değildir. Tıbbın en çok dikkat ve tecrübe gerektiren dallarından biridir. Birçok ameliyatı yaklaşık 5-14 saat sürer. Bu nedenlerle çoğu ülkede bu dalın uzmanları en çok ücret alan hekimlerdir.

 • Beynin ya da omurilik dokusunun içinden kaynaklanan veya ona dışarıdan basarak sorun oluşturan tümörler.
 • Beyin dokusunu ya da omuriliği besleyen damarların anevrizma (balonlaşma)
 • Arteriovenöz malformasyon, kavernom gibi rahatsızlıkları
 • Karotid stenozu denilen boyun damarlarındaki daralmalar
  Doğumla birlikte olan meningomyelosel gibi sinir sisteminin oluşumu sırasında gelişen rahatsızlıklar, hidrosefali adı verilen ve kabaca beyin boşluklarındaki sıvı miktarının artışı, ayrıca doğuştan kafatasındaki şekil bozukluklarının tedavisi.
 • Bel fıtığı (Lomber disk hastalığı) başta olmak üzere her türlü omurga hastalıkları
 • Kafa ve omurilik yaralanmaları,
 • Periferik sinir denilen kol ve bacak sinirlerinin her türlü sıkışması, travma ve kesikleri, tümörlerinin cerrahi tedavisi
 • Beyin damarlarının tıkanıklıkları
 • Beyin kanamaları
 • Ağır epilepsi (sara) hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkların ve OKB (obsesif kompulsif bozukluk) gibi bir takım psikiyatrik hastalıkların cerrahi tedavisi
 • Trigeminal nevralji,ağır kanser ağrıları, tik hastalığı (hemifasiyal spazm) gibi hastalıkların cerrahi tedavisi. (Fonksiyonel nöroşirürji)
 • Özellikle son yıllarda “stereotaktik radyocerrahi” isimli yöntemler kullanarak tümör ve beyin damar hastalıkları gibi lezyonların nokta atışı ile kansız, anestezisiz tedavisi.

Beyin Ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalara Bakar İle İlgili Yorum Bölümünden Soru Sorabilirsiniz.

Benzer Yazılar

35 yorum “Beyin Ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar”

 1. Kaza geçirdim.beynimde kırık ve çatlaklar oldu.5 yıl oldu. İş yaptığım zaman başımda ağrı oluyor.kazadan sonra beyin kanamasının eşiğinden döndüm.beyin cerrahi servisi bakarmi.

 2. Epilepsi ilacım bitti ehliyet için rapor alıcam ama uzmana gönderiyorlar. Özel beyin cerrahisi rapor için onay verir mi ? Doktordan tedavimin veya ilacımın bittiğine dair belge alarak sağlık heyetine çıkarsam ehliyet için sağlam/kullanabilir raporu alabilir miyim ?
  Bilirkişi biri konu hakkında yardımcı olabilir mi ? Soru çok ama durumum çok karışık.

 3. İyi günler. Ya benim sırtımda çok şiddetli ağrı var. Bende. Beyin cerrahisi ya da fizik tedavi mi. Bakıyor bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Benim ara ara başimda ağrı sancı ve bide gözlerimde ağrı ışığa bakamama halsizlik yorgunluk beş dönmesi mida bulantısı oluyor bunun için hangi doktora gitmem gerekiyor

 5. Beynimde yanma ve sırt ağrısı çekiyorum ve gözlerimin önünde bir perde var yardımcı olabilirmisiniz

 6. benim sùrekli basim agriyor ve sakaklarimda agriyor basimi kaldiramiyorum ne yapmam gerekiyor yardiminizi isteyorum

 7. Bel bolgemde aşırı ağrım var ve çalışma ma neden oluyor ayaga kalktığımda ise belimde saga dogru egilme oluyor se bebi nedir

 8. MERHABALAR, YAKLAŞIK 5 GÜN ÖNCE UYANDIĞIMDA SOL EL SERÇE VE YÜZÜK PARMAĞIMDA UYUŞMA VE KARINCALANMA HİSSETTİM. BU PARMAKLARIN HİZASINDAN AVUÇ İÇİNE YAYILAN BİR UYUŞUKLUK BU. SIRADAN BİR DURUM SANIP BİR İKİ GÜN BEKLEDİM FAKAT GEÇMEDİ. AYRICA BİR SÜREDİR BOYUN TUTULMAMALARI VE AĞRILARI DA YAŞAMAKTAYIM. KISA BİR SÜRE ARAŞTIRMA SONRASI ULNAR TÜNEL SEND. OLABİLECEĞİ FİKRİ EDİNDİM. BU DURUMDA BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ Mİ FİZİK TEDAVİ UZMANINA MI GİTMELİYİM. AYRICA ANKARA DA YAŞIYORUM BU ANLAMDA ÖNEREBİLECEĞİNİZ KLİNİK, DOKTOR VS. VAR MI? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILAR..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close