Cahit Sıtkı Tarancı Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi

Cahit Sıtkı Tarancı, Cumhuriyet dönemi şairlerindendir. Batı etkisinde kalan şair, şiir yazmaya lise yıllarında başlamıştır. Divan edebiyatı etkisinde şiirleri bulunmaz. Halk şiiri tarzında ve Fransız şair üsluplarıyla şiirler yazmıştır.

Şairin şiirlerinde yer verdiği önemli özellikler arasında açık ve sade üslup yer alır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1946 yılında düzenlemiş olduğu yarışmada Otuz Beş Yaş şiiri ile birincilik kazanmıştır.  Şiir geleneğinde hececi şiir geleneğine bağlı kalmış ve şiirde ses güzelliğine önem vermiştir. Cahit Sıtkı Tarancı, şiirlerinde sevdalar, kaçış, çocukluk özlemi, yalnızlık gibi konulara yer vermiş ve sanat için sanat ilkesini benimsemiştir. Şiirleri kişiseldir ve kendisinden başkasına şiirlerinde yer vermeyen bir sanatçı olarak bilinir. Anlatım gücü yüksek olan şair yaşama sevinci, ölümün üstünlüğü ve aşkın güzelliğini şiirlerinde vurgulamıştır. Genel olarak şiirlerinde hoşnutsuzluk ve bunalım görülür. Cahit Sıtkı Tarancı’nın ilk şiiri ise Servet-i Fünun dergisinde yayımlanmıştır.

cahit sıtkı tarancı

Aynalar, ölüm ve zaman gibi temalarının bulunduğu şiirleri, hecenin farklı kalıplarının denenmesiyle ortaya çıkardığı eserlerindendir.

Eserleri
Cahit Sıtkı Tarancı’nın yazmış olduğu şiirler:
-Ömrümde Sükut (1933)
-Otuz Beş Yaş (1946)
-Düşten Güzel (1952)
-Sonrası (1957)
-Ziya’ya Mektuplar (mektupları)
-Gün Eksilmesin Penceremden (Öykü kitabı)

Gün Eksilmesin Penceremden isimli öykü kitabı ölümünden sonra derlenmiştir. Ziya’ya Mektuplar ise yine 1957 yılında ölümünden sonra derlenen eseridir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close