Charles Darwin Kısaca Kimdir

Charles Darwin 12 Şubat 1809 İngiltere, Shrewsbury’de dünyaya geldi. 1827 yılında Cambridge Üniversin’nde kilise kariyeri hazırlayan Christ’s Kolejine kabul edildi. Hayvanlara ve böceklere olan büyük ilgisi onun üstün gözlemleme yeteneğini gösteriyordu. Üniversite hayatını 22 yaşında bitirdikten sonra Böcek incelemeleri için F.W Hope ile beraber Kuzey Galler’e yaptığı gezide böceklere ve biyolojiye çok ilgi duymaya başlamıştı.

Daha sonra bir araştırma gemisinde ücretsiz şekilde doğabilimci olarak çalışmaya başladı. 1835 yılında Galapagos adaları’nın jeolojisi, hayvan ve bitkiler üzerine yoğun çalışmalar yaptı. Bir çok ispinoz ve kaplumbağaları en büyük detayına kadar inceledi. Beagle’daki deneyimlerini yerbilim ve hayvanbilim üzerine yayınladı. Darwin ülkesine geri döndüğünde yapması gereken ilk şey topladığı bilgileri işlemek olmuştu.

İncelemerinden sonra türlerin birbiri ile uyuşmadığını hepsinin farklı olduğunu öğrendi. Daha sonra evrim hakkında değişik fikirler üretmeye başlayan Darwin evrim hakkındaki düşünceleri yüzünden bir sürü olumsuz fikire tutuldu. Ortaçağ teolojisinde bu tür düşüncelere yer yoktu çünkü. Hepsi gerçek kutsal kitaplarda açıklanmıştı. Evrim düşüncesi saçmalıktı. Evrim düşüncesine destek sağlayan bir isim Ünlü İsveç botanikçisi Linnaeus’tur. Charles Darwin yaşamı boyunca insanlığa bir çok katkıda bulunmuştur. Evrim teorisi ile özdeşleştirilmesine rağmen, birbiriyle bağlantılı birçok farklı bilim dalından temel atılmasına öncü olmuştur. Oluşturduğu evrim teorisi bugün halen paleontoloji ve embriyoloji gibi bilimler tarafından geliştirilmektedir.

Benzer Yazılar

6 yorum “Charles Darwin Kısaca Kimdir”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close