Dünyanın en yüksek gökdelenleri

Dünyanın en yüksek 10 gökdeleni hangi şehirdedir?

Gökdelen çok yüksek yapı anlamına gelmektedir. Bir gökdelen için en düşük yükseklik 305 metre (1000 fit) olarak kabul edilmektedir.

İşte merak edenler için dünyanın en yüksek  10 gökdeleni:

 

burj dubai ile ilgili görsel sonucu1- BURJ HALİFE

Eski adıyla Burj Dubai olarak bilinen bu yapıt Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai Emirliği’nde bulunmaktadır. İnşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanmıştır. 828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Toplam maliyeti 1,2 milyar $’ dır.

 

taipei 101 ile ilgili görsel sonucu2- Taipei 101

Tayvan’ın Taipei şehrinde bulunan bu gökdelen Burj Halife’den sonra dünyanın en yüksek ikinci binasıdır. Taipe 1999 yılında yapımına başlanmış olup 2004 yılında tamamlanmıştır. Binanın toplam yüksekliği 509 metredir. 91. katta yer alan teras sayesinde Taipei manzarasını rahatça izlemek mümkündür. Bina 101 katlıdır.

 

şangay dünya finans merkezi ile ilgili görsel sonucu

3- Şangha  Dünya Finans Merkezi

Şangay Dünya Finans Merkezi, Çin’in Şangay şehrinde Ağustos 2008 tarihinde hizmete açıldı. Eski Çinliler tarafından dünyayı temsil etmek üzere kullanılmış kare prizma “kozmik kemerlerle” kesişir ve ”binanın dikey konumunu” vurguluyor.  Rüzgarın gökdelen üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla gökdelenin tepesini ikiz kenar yamuk olarak inşa etmişlerdir. Bina 101 katlı olup yüksekliği 492 metredir.

 

uluslararası ticaret hong kong ile ilgili görsel sonucu

 4- Uluslararası Ticaret Merkezi

Otel, gözetleme kulesi, ofis ve ticaret olarak kullanılan bu bina Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında bulunan Hong Kong’ da bulunmaktadır. Bina MTR Corporation şirketi ve Sun Hung Kai Properties şirketleri tarafından yapılmış olup, yapımına 2007 yılında başlandı 2010 yılında bitti. Bina 118 katlı ve 484 metre yüksekliğindedir.

 

The Petronas Towers ile ilgili görsel sonucu

   5- The Petronas Towers İkiz Kuleleri

Petronas Kuleleri, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan ikiz kulelerin yapımına 1998 yılında başlanmıştır. 2004 yılında tamamlanan ikiz kuleler Petronas petrol holdingin de yönetim binasıdır. 452 metre yüksekliğindeki bina 88 katlıdır. Toplam maliyeti 1.6 milyar $’ dır.

 

Greenland Kulesi ile ilgili görsel sonucu

    6- Greenland Kulesi

448 metre yüksekliğindeki Greenland Kulesi (Greenland Financial Centre), Nanjing – Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunuyor.

 

Dünyanın En Yüksek Gökdelenleri

     7- Willis Kulesi

Willis Kulesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehrindedir.  3 Mayıs 1973 yılında yapımı tamamlanmıştır. Bina yüksekliği 442 metredir. Willis Kulesi 110 kattan oluşmaktadır.

 

Dünyanın En Yüksek Gökdelenleri

      8- Guangzhou Batı Kulesi

Hong Kong’un 120 km kuzeybatısında, Makao’nun 145 km kuzeyinde yer almakta olup önemli bir ulusal ulaşım merkezi ve ticaret limanı olarak hizmet vermektedir. Eski adı Kantondur. Yüksekliği 415 metre olan binanın kat sayısı 103’tür.

 

2 Uluslararası Finans Merkezi ile ilgili görsel sonucu

      9- 2 Uluslararası Finans Merkezi

2 Uluslararası Finans Merkezi  Hong Kong Man’ un Po Caddesi’nde bulunuyor. 2003 yılında tamamlanan yapı 415 metre yüksekliğinde.

 

Dünyanın En Yüksek Gökdelenleri

     10-  KVLY-TV kulesi

KVLY-TV direği, ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde bulunan bir televizyon/radyo direğidir. Kule 1963 tarihinde açılmıştır ve yüksekliği 629 metredir.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close