Dünyanın Oluşumu Ve Yapısı Hakkında Bilgi

Dünyanın Oluşumu Ve Yapısı Hakkında Bilgi

dunyanın olusumu ve yapisi
dunyanın olusumu ve yapisi

Dünya’ nın oluşumu : Dünya’ nın oluşması aslında Güneş’ in ve öteki gezegenlerin oluşmasıyla ilgilidir. Milyarlarca yıl meydana gelen erezyon, yanardağ faaliyetleri, kıtaların ve okyanusların kayması dünyanın oluşumuyla ilgili ilk dönemki neredeyse bütün kanıtları yok etmişti.

Jeologlar Dünya’mızın yaşını sorgulamaya başladığında doğal olarak Dünya yüzeyinde daha eski taşlar aramaya başladılar. Bilim insanları Dünya tarihinde geçmişe gittikçe bu taşları bulmanın neredeyse imkansız olduğunun farkındaydı. Dünyadaki en eski taşlar için yapılan araştırmalarda jeologlar, Amerika Birleşik Devletler’ e bağlı Arizona eyaleti içinde yer alan çöllerdeki taşları inceledi.

Jeologlar yapılan araştırmalarda uzaydan gelip Dünya’ya düşen göktaşlarını incelemeye başladılar. Dünya’nın oluşumuyla ilgili sırrı çözecek anahtar bulunmuştu. Göktaşları Dünya’daki herhangi bir taştan daha eskiydi. Eğer en eski taş uzaydan geldiyse araştırmalarda oradan başlamalıydı.

Bilim insanlarının ortaya attığı ilk teori şu şekildeydi ; ‘’ Güneş’in etrafı gaz ve toz bulutlarıyla çevriliydi ve bu bulut soğudukça küçük minarel tanecikleri oluştu. Bu gaz bulutu içinde uçuşan tüm minarel parçacıkları Güneş dönerken birbirleriyle çarpmaya başlıyordu.’’ Ancak ortaya atılan bu teoride bir sorun vardı. Hiç kimse mikroskopik minarel parçacıkların nasıl gezegen boyutlarındaki bir nesne oluşturabildiğini açıklayamıyordu.

dunyanın yapisi
dunyanın yapisi

2003 yılında NASA tarafından gerçekleştirilen bir deney tesadüf eseri yeni kanıtlar sundu. NASA uzayın sıfır yer çekimi şartlarında farklı maddelere ne olduğunu görmek istiyordu. Bir plastik torbaya biraz tuz koyup sallayarak basit bir deney gerçekleştirdi.

Parçacıklar hemen yapışmaya, küçük eletrik akımlarıyla birbirleriyle tutunan küçük kütleler oluşturmaya başladı. Bilim adamları, eğer tuz tanecikleri uzayda birbirleriyle yapışıyorsa Güneş sisteminde toz bulutunda bulunan minarel taneciklerininde birbirlerine yapışabileceğini farketti. Dünya’nın oluşumunu başlatan temel mekanizmanın gerçek kanıtları böylece bulunmuş oldu.

Güneş sistemi’ndeki toz bulutunda minarel tanecikleri birbirlerine çarpıp yapıştıkça Güneş’in yörüngesinde dönen küçük taş parçacıkları oluşturmaya başladılar. Birkaç milyon yıl içinde bazıları çarpıştı ve daha da büyüdü.

Bu taşların çoğu günümüzde halen Güneş’in etrafında dönüyor.

dunya ve uzay
dunya ve uzay

Zaman zaman Dünya’ya düşüyor ve biz bunlara göktaşı diyoruz. Dünya’ nın yapısı : Dünya güneş sisteminden oluşmuştur ve sekiz gezegenden biridir. Dünya iç içe geçmiş 5 katmandan oluşur. 1. Hava küre ( atmosfer) 2. Su küre ( hidrosfer) 3. Ateş küre (pirosfer) 4. Taş küre (litosfer ) 5. Ağır küre ( barisfer) Dünyamız güneşin ve kendi etrafında dönerek hareket etmektedir. Geoibs biçimdedir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close