E -Devlet Ne İşe Yarar?

E -devlet , vatandaşlarına devlet tarafından verilen hizmetlerin diğital ortamda sunulması demektir. Bu sayede devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en hızlı yoldan kesintisiz ve güvenli şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir.

E – devlet kapısı, yöneten, yönetilen ve iş sayfaları enteğre edilerek sosyal devletin sorumlularını yerine getiren sistemdir.Bu sayede vatandaşlar ihtiyaçları doğrultusundaki bilgi ve hizmetlere kolaylıkla erişim sağlamaktadır.

E- devlet kapısına bir kaç yol mümkün fakat en basiti ptt şubesine gidip 1 tl ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. İkinci giriş olanağı T.C. kimlik kartı ile giriş olanağıda mevcuttur fakat bu olanak biraz zağmetlidir.

Bunu kullanabilmek için bilgisayarinıza bir modül takmanız gerekecek, kimlik kartınızı o modülden okutmanız gerekmektedir. E- devlet projesi e – şirket , e -kurum , e- vatandaş üzerine kurulu bir sistemdir.

Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten yapılabilir.

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan elektronik hizmetlerde vatandaşlarımızca özel şifre, elektronik imza ve mobil elektronik imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanıldığından, kişisel bilgiler e-Devlet Kapısı üzerinden sadece ilgili vatandaşlarımıza sunulmaktadır.

Devlet Kapısının en büyük faydası kredi kartında olduğu gibi kimlik ibrazıyla sadece ilgili kişiye elden teslim edilen şifre ya da varsa e-imza ve mobil imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanılarak elektronik hizmetlere erişim sağlanmasıdır.

Bu yönüyle e-Devlet Kapısı sağlamış olduğu altyapıyla birçok başka ülke tarafından da örnek alınan bir yapıdadır.

Benzer Yazılar

2 yorum “E -Devlet Ne İşe Yarar?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close