Göç Bireyleri Nasıl Etkiler?

Tarihten günümüze kadar toplumlar belirli zamanlarda göç etme durumu ile karşı karşıya gelmiştir. Kimi zaman bir hastalık, kimi zaman savaş veya kimi zaman dini bir sebepten dolayı toplumlar göç etmektedir. Göçün bireyler üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Kendi evini, alıştığı ortamı, çevresini değiştiren göçün en önemli etkilerinden birisi de kültürel değişimdir.

Kültürel değişim, göç nedeniyle gerçekleşir. Fiziksel olabildiği kadar psikolojik ve ruhsal etkileri de bulunmaktadır. Toplumsal servetin azalması, diğer toplumlara göre daha fakir ve kalitesiz bir yaşama neden olan göç, bazı durumlarda yaşama olasılığını artırmaktadır. Bu da olumlu yönlerinden birisidir. Örneğin yakın zamanda yapılacak olan bir savaş nedeniyle göç halinde olan bireyler, kadınlarını, çocuklarını ve erkeklerini korumuş olacaktır. Bir kavmin tamamen ortadan kaybolmasına da yol açabilen göçler, insanlar üzerinde birçok etkiye neden olmaktadır.

göç

Günümüzde de sürekli olarak gündeme gelen mültecilerin göçleri, toplumlar üzerinde geniş etkilere neden olmaktadır. Örneğin Suriye’deki bir savaştan kaçarak başka ülkelere kaçan mülteciler, oranın toplumundan ve kültüründen etkilenmektedir. Göçün etkilerini daha net irdeleyebilmek için öncelikle hangi ülkeye ve toplum ile temas halinde oldukları önemli bir etmendir. Kendilerinden daha modern bir topluma göç eden bireyler, daha modern bir yaşam şartlarına sahip olabilirler. Fakat bu durum özgürlüklerinin kısıtlanmasına ve kişilik bozukluklarına neden olabilir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close