Hayat Sigortası (kredi) Nedir

Hayat sigortası nedir,Kredi hayat sigortası nedir,hayat sigortası hakkında herşey,Kredi sigortası denince ne anlama geliyor.

Bankalardan çeşitli ihtiyaçlarınız için kredi çektiğinizde yapılan sigorta türü kredi hayat sigortasıdır. Bu sigortabildiğiniz gibi sizden gelen talep doğrultusunda yapılmaz. Hatta size isteyip istemediğiniz dahi sorulmaz. Çünkü bankaların bu sigortayı yapmasındaki amaç, sizin vefat etmeniz halinde çektiğiniz kredi borcunun sigortanız tarafından kapatılmasıdır.

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

Kredi hayat sigortası 18 yaş ila 75 yaş aralığında olanlar vebanka kredisi kullananlara yapılır. Kredi kullananlardan elbette kredi yapılmaması talebi gelebilir. Ancak bankalar bu durumda nakit blokaj karşılığında sigortayı yapmama eğilimi gösterir. Çünkü söz konusu yaş aralığında olanlar için bu sigortanın yaptırılması zorunludur.

Kredi Hayat Sigortası Ücreti Nedir?

Kredi hayat sigortası ücretleri konusunda ise bir fiyat aralığı belirtmek dahi yanlış olacaktır. Çünkü kredi için ödenmesi gereken tutar hem çekilen krediye hem de kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kredi talep edenlerin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, gayrimenkul durumu değerlendirilir. Bu değerlendirme neticesinde nasıl bir sigortanın yapılacağı belirlenir.

En genel hatları ile konut kredilerinde sigorta tutarı yıllık 500 TL civarında iken ihtiyaç kredilerinde bu rakam 60 TLcivarında olur. Bu rakamlar çekilen kredi türüne göre de değişkenlik gösterir. Ancak net olarak ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız bunun için bankanızdan bilgilendirme istemelisiniz. Bankanız sigorta için kredi çektiğinizde ne kadar ödeme yaptığınızı size bildirecektir.

Lütfen sormak istediklerinizi biz hakkindaoku.com ekibine yorum ile veya iletişim bölümünden sorabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close