Isı Sıcaklık ve Genleşme Hakkında Bilgi

ISI, SICAKLIK VE GENLEŞME NEDİR ?

Isı; sıcaklıkları farklı iki maddenin bütün moleküllerinin sahip olduğu potansiyel enerjileri ile kinetik enerjilerinin (bir cismin hareketinden dolayı sahip olduğu enerji) toplamına madde arasında alınıp verilen enerjiye ısı denilmektedir.

Isı birimi joule(j)’ dur. Bir başka ısı birimi ise kalori( cal)’ dir. Kalori, atmosfer basıncında 1 gram Isı suyun sıcaklığını 1 santigrat arttırmak için gerekli olan enerji miktarıdır ve 1 kalori 4, 18 joule eşittir. Bir cismin sıcaklığı moleküllerinin titreşim hızına bağlıdır.

Isı geçişi iletim, tasınım ve ısınım yolu ile 3 şekilde meydana gelmektedir.

Sıcaklık; bir maddeyi oluşturan moleküllerin taneciklerden birinin ortalama kinetik enerjisi ifade eden, moleküllerin ortalama sıcaklık oranıdır. Sıcaklık enerji değildir.

Sıcaklık birimleri ;

1- Celsius (C)

2- Fahrenheit (F)

3- kelvin (K)

4- Römür (R)

5- Rømer (°Rø)

6- Réaumur (°r)

7- newton (°N)

8- Delisle (°De)

Günlük hayatta sıcaklık en çok olarak celsisus (°C) kullanılır.

Sıcaklık termometre ile ölçülmektedir.

Genleşme; sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır. Örnek verecek olursak kavanoz kapağını açamadığımız zaman ters çevirerek sıcak suya batırırsanız açılığını görebilirsiniz. Çünkü ısı alan kapak genleşir. Tren rayları döşenirken aralarında boşluk bırakılır. Çünkü yazın Güneş’in etkisi ile ısınan raylar genleşir. Bu nedenle rayların arasına genleşme miktarı kadar boşluk bırakılır. Boşluk bırakılmazsa raylar genişler ve birbirlerini iterler.

Isınan maddelerin genleşme miktarı maddenin şekline göre boyca, yüzeyce va hacimce olur.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close