Kaç Çeşit Mevsim Vardır? Bunların Özellikleri

Dünyamız güneşin etrafında ve kendi ekseni etrafında döner. Kendi ekseni etrafında dönmesi bir gündür. Bir günde hem gece hem de gündüz meydana gelir. Güneşin etrafında ise 365 gün 6 saatte döner. Bu sürede Yani bir yılda mevsimler meydana gelir. Mevsimlerin temel oluşma nedeni dünyamızın eksenindeki eğriliktir. Bu nedenle Kuzey yarım küre ve Güney Yarım Küre birbirlerine zıt mevsimleri yaşarlar. Eksen eğikliğine bağlı olarak günler ve geceler süre olarak değişir.  Ülkemizin de bulunduğu Kuzey yarım kürede 21 Mart ve 23 Eylül’de Gece ve gündüz süreleri eşitken, 21 Aralık’ta en uzun gece 21 Haziran’da ise en uzun gündüz oluşur. Bunların neticesinde sonbahar kış ilkbahar ve yaz olmak üzere, iklim koşulları ve gece gündüz süreleri bakımından birbirinden farklı dört mevsim meydana gelir.

image description

Sonbahar mevsimi
Sonbahar mevsimi 23 Eylül’de başlar 21 Aralık’a kadar sürer. 23 Eylül’de Gece ve gündüz süreleri birbirine eşitken bu andan itibaren geceler uzar gündüzler kısalır. Havalar soğumaya başlar. Ağaçlar yapraklarını dökerler. Göçmen kuşlar Sıcak ülkelere giderler. Bu mevsimde özellikle Yağmurlar çok görülür.

Kış mevsimi
Kış mevsiminin başladığı gün gecelerin en uzun olduğu gün 21 Aralık’tır. En Soğuk Mevsimdir. Bu mevsimde hayvanlar kış uykusuna yatar. Özellikle soğuk bölgelerde sık sık kar yağışı görülür.

İlkbahar Mevsimi
İlkbahar Mevsimi 21 Mart’ta gece ve gündüz süresinin eşit olduğu gün başlar. Bu mevsimde havalar yavaş yavaş ısınırken, yaz yağmurları yağar. Kış uykusundaki hayvanlar bu zamanda uyanır. Göçmen Kuşlar yavaş yavaş gelmeye ağaçlar çiçek açmaya başlar.

Yaz mevsimi
En uzun gündüz ile beraber  21 Haziran’da  yaz mevsimi başlar. En sıcak mevsimdir. Meyveler toplanır. Gündüzlerin geceleri eşit olduğu 23 Eylül’e kadar devam eder

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close