Kardio Nedir ve Nasıl Yapılır

Nabzı yükselten ve vücudu tam anlamıyla fiziksel olarak çalıştıran kardiyo egzersizleri kardiyovasküler sağlık için önemlidir. Kardiyo egzersizlerinin bir diğer faydası ise yağ yakımı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.

Kardio çalışmalarının şiddetini belirleyen en önemli ölçüt, egzersiz sırasındaki nabız sayısıdır.Evde yapabileceğiniz pek çok kardiyo egzersizi bulabilirsiniz. Aletli veya aletsiz egzersizler, belirli bölgelere yoğunlaşan egzersizler, hafif veya zorlayıcı egzersizler seçenekler arasında bulunuyor.

Egzersize başlamadan önce kasları ısındırmak, egzersiz sırasında oluşabilecek incinmeleri, kas çekmelerini en az düzeye indirmek adına önemlidir. Egzersizden sonra yapılacak esnetme hareketleri ise kaslar soğuduktan sonra yaşanabilecek kas ağrılarını hafifletecektir.

Kardiyo egzersizlerini ister sağlık, ister zayıflamak için yapıyor olun, önemli nokta bu egzersizlerin düzenli olarak yapılmasıdır.Özellikle kalça, karın, kol gibi bazı bölgeleri çalıştırmak istiyorsanız bir kaç ağırlığa ihtiyacınız olabilir.

Önemli olan eğzersizlerin düzenli olarak yapılmasıdır.Haftanın en az 3 veya 4 günü belirlediğiniz süre egzersiz yapabilirsiniz.

Kardio nasıl yaparım diyorsanız ;

1. Koşmak : Koşu yapmak gerçekten en faydalı ve işlevsel kardiyo egzersizidir.

2. Bisiklete binmek
3. Kayak yapmak

4. Yüzme Sporu Egzersizleri

5. Step ve Aerobik Egzersizleri

6. Kürek çekme sporu

7. Yürüyüş yapmak ve yürümek

8. Basketbol Hentbol ve Voleybol oynamak.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close