Kayaç Döngüsü Kısaca Nasıl Oluşur?

3 temel kayaç çeşidi yerkabuğunu oluşturmaktadır. Tortul kayaçlar, magmatik kayaçlar ve başkalaşım kayaçları bu 3 çeşit kayaçtır.

Fakat tüm kayaç çeşitleri günümüze kadar birçok değişikliğe uğramıştır. Bulundukları konumda hareketsiz olsalar dahi, mutlaka uzun yıllar sonucunda değişikliğe uğrayacaklardır. Farklı tür kayaçların doğal yöntemlerle birbirine dönüşmesini açıklayan ifadeye ‘’kaya döngüsü’’ adı verilir. Kaya döngüsünü sürdüren etmen ise doğal olaylardır. Örneğin bir deprem, toprak kayması ve benzeri doğal durumlar sonucunda kayaç döngüsü sağlanmış olur.

75906-u

Magmatik kayaç, yer altındaki magmanın soğumasıyla meydana gelir. Bu kayaç çeşidinin yer kabuğundaki tektonik hareketler itibari ile yeryüzüne çıktığını söyleyebiliriz. Magmatik kayacın burada oluşan tüm doğal koşullardan etkileneceğini ve bu etkileşim sonucunda farklı yollarla oluşabileceğini belirtebiliriz. Erozyon, yağmur suları ve rüzgâr gibi doğal durumlardan dolayı kayaç fiziksel ve kimyasal değişikliğe uğrayabilir. Çökellerin de etkisi ile kayaçlar zamanla sıkışarak kendi içerisinde taşlaşır. Yıllar geçtikçe üzerindeki malzeme birikeceği için kayaç basınç ve sıcaklık gibi parametrelere daha fazla maruz kalacaktır. Bu nedenle yeni kayaçlar başkalaşım geçirerek eski özelliklerini korumaz. Tüm bu süreç sonunda döngünün başlangıcına tekrar gelmiş oluruz. Magmatik kayaçların döngüsü bu şekilde iken, diğer kayaç çeşitlerinde de aynı döngüden bahsetmek mümkündür. Kayaçlar, doğal durumlardan dolayı fiziksel özelliklerini kaybeder ve farklı bir kayaca dönüşür.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close