Kızlık Zarı Hakkında Bilgi

Toplumlarda değişik derecelerde saflığın ve el değmemişliğin sembolü olarak bilinen kızlık zarı sosyolojik bir öneme sahiptir.Tıb biliminde Hymen(himen) olarak adlandırılır. Hymen, Yunan ve Roma mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısının adıdır.

Kızlık zarı; belirli bir yapıda değildir. Dış genital organlardan, labia minus dediğimiz küçük dudaklardan yaklaşık 1 ila 1,5 cm içerde bulunan vaginal mukozanın dış kısmının katlanarak sonlanması ile oluşan 2 ila 5 milimetre kalınlığında doku kıvrımıdır. Kız çoçukların hemen hepsinde bulunan kızlık zarı çok nadir olarak doğuştan hiç bulunmayabilirde. Çocukluk çağında daha sert olan doku ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrayıp esneklik kazanır. Kızlık zarının ortası deliktir ve vajina girişini tamamen kapatmaz. Adet kanın ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Kızlık zarı yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı ve olup olmamaması da değişkenlik göstermektedir. Kızlık zarının gereğinden kalın olması cinsel ilişkide problem yaratabilmektedir. Kızlık zarı kalın olduğu zaman vajinismus problemi ortaya çıkabilmektedir.

Kızlık Zarı Türleri;

Annüler Hymen: En sık görülen kızlık zarı şeklidir. Kızlık zarı halka şeklinde olup vajina girişini kaplamaktadır. Ortasında yine halka şeklinde delik bulunur. Araştırmalara göre kadınların % 94,7 ‘ si annüler kızlık zarının bulunduğu saptanmıştır.

Kresentrik Hymen: Adında anlaşılacağı gibi yarım ay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir. Bu tür kızlık zarları genelde ilişki sırasında yırtılmaz. Cinsel ilişki zor ve sıkıntılı geçebilir. Görülme sıklığı % 3,5 ile % 20 arasında değişmektedir.

Septalı Hymen: Bu kızlık zarı türünde deliğin ortasında bir köprü gibi görünen doku parçası vardır.Görülme sıklığı % 1 ,5 – 5 arasında değişmektedir.

Kribriform Hymen: Zarın ortasında birden fazla delik vardır ve epey nadirdir. Dantel şeklinde görümektedir.

Yırtılmış, bozulmuş Hymen: Ancak jinekoloğ doktorların muayenesi ile değerlendirmesi ile zarın yırtılmış olması durumudur.

Esnek Yırtılmayan Hymen: Cinsel birleşme ile yırtılmayan esnek kızlık zarı olarak nitelendirilen durumdur.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close