Lökosit (WBC) Yüksekliği Nedenleri ve Tedavisi?

Kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını öğrenmek için yaptırılan test WBC testi denir. Wbc Testi Sayesinde vücütta enfeksiyona neden olabilen virüs ve diğer organizmaları öğrenebiliriz.

Lökosit (WBC) Yüksekliği Nedenleri ve Tedavisi?

WBC; İngilizce “white blood cell” kelimelerinin kısaltmasından oluşmuştur ve “beyaz kan hücresi” anlamına gelmektedir. Beyaz kan hücrelerine lökosit veya akyuvar da denmektedir. Kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısınınım öğrenilmesi için, lökosit yani WBC testi yapılır. Lökositlerin görevi; vücutta enfeksiyona neden olabilecek virüs, bakteri ve diğer organizmaları yok etmektedir. Eğer bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa, yapılan test sonucunda lökosit ( WBC) sayısı yüksek çıkacaktır.

Vücudumuzda enfeksiyon olduğunda, vücudumuz bu enfeksiyonları temizlemek için lökosit üretmeye başlar ve böylece lökosit sayısını yükselir. Testlerde lökosit sayısı yükselmesi de sağlık sorununuzun olduğu anlamına gelir. Sağlıklı bir kişide olması gereken normal lökosit sayısı, her mikro litrede 4,500 ve 10,000 hücre arasındadır. Lenfositler, nötrofiller, eozinofiller, monositler ve bazofiller olmak üzere 5 farklı lenfosit çeşidi bulunmaktadır.

Lökosit yüksekliğinin nedenleri nelerdir?

Lenfosit sayısının yükselmesine neden olan pek çok sebep bulunmaktadır. Nedenleri arasında, sigara kullanımı, enfeksiyon, lösemi, bağışıklık sistemi bozukluğu ve stres bulunmaktadır. Ayrıca, hamilelik döneminin son aylarında, dalağın alındığı durumlarda ve aşırı sigara içen kişilerde de, lökosit yüksekliği de görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde de genelde lökosit sayısı yüksek çıkmaktadır. Ayrıca genelde lökosit sayısı, sabahları daha düşüktür ve gün ilerledikçe biraz daha yükselir.

Lökosit yüksekliğinin tedavisi nasıldır?

Kanda lenfosit (WBC) yüksekliğinde en sık karşılaşılan hastalık, enfeksiyondur. Doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Ayrıca yediğimiz her besin, kanımıza karıştığı için lökosit sayınızı düşürmek için beslenme programı da uygulanacaktır. C vitamini içeren yiyeceklerin yanında, antioksidanlar, Omega 3 yağ asitleri içeren gıdaları, lökosit sayınızın normale dönmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca şeker, yağ ve tuzlu gıdalardan da uzak durmalısınız.

Wbc Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İsterseniz Diğer Konumuzu Buradan İnceleyebilirsiniz.

Bu Konularıda Okumanızı Öneriyoruz :

LYM NEDİR

NEU NEDİR

EOS DÜŞÜKLÜĞÜ VE YÜKSEKLİĞİ

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close