MCV Nedir, Kan Tahlilinde MCV Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

Alyuvarların ortalama olarak büyüklüğünü anlamak için yapılan MCV testi, kırmızı kan hücreleri hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Bireylerdeki ideal MCV değeri yaş, cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yetişkin bireylerde ideal MCV oranı 79-98 fL arasındadır. 12-18 yaş arasındaki erkeklerde 79-98 arasında iken, aynı yaş grubundaki kızlarda 78-102 arasında olmalıdır. 6 ay- 2 yaş arasındaki bebeklerde 70-86 fL aralığında, yeni doğan bebeklerde ise 95-121 fL arasında olmalıdır. Bu değerlerin altında ise MCV düşüklüğü, üstünde ise MCV yüksekliğinden söz etmek mümkündür.

mcv

Kan Tahlilinde MCV Yüksekliği Ne Anlama Gelir?
Kırmızı kan hücresinin boyutu normalin üzerinde ise MCV yüksektir ve bu duruma makrositik anemi adı verilir. B12 eksikliği, hemolitik anemi, folik asit eksikliği anemisi, hipotiroidi, aplastik anemi, bazı ilaçların yan etkilerine de bağlı olarak kandaki MCV oranı yüksek olabilir.

Kan Tahlilinde MCV Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?
Kırmızı kan hücrelerinin ideal boyutundan küçük olduğu durumlarda MCV değeri de düşüktür. Birçok sebebi olmakla birlikte mikrositik anemi olarak nitelendirilmektedir. Mikrositik anemi durumu demir eksikliği anemisinden, B6 vitamini eksikliğinden, kuruş zehirlenmesinden, talasemiden, kan kaybından, ülserden, adet döneminden ve kronik bir hastalıktan dolayı gözlemlenebilir. Tek başına bazı hastalıklara teşhis koymak için yeterli olmasa da, genelde RDW değerleriyle birlikte önemli bir anlam ifade eder.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close