Niçin Şükrederiz? Şükretmenin Önemi

Niçin Şükrederiz?

Yoktan var olan insan, Allah’ın kendisini insan olarak yarattığından dolayı şükreder. Müslüman olarak doğmak insanlara Allahü Tealanın lütfudur. Bunun yürekten hisseden insanlar şükür duygusunu da içinde taşır.  Müslüman bir ülkede doğmasına rağmen dininin bulamayan insan sayısı fazladır. Bu insanlardan olmadığımız için şükrü bir borç biliriz. Ailemizin Müslüman olması ve Müslüman olarak yetiştirilmek şükürlerin başında gelir. Allahü Teala Müslümanlara namazı şart koşmuştur. Kulları arasında namaz kılmayı ve huzura kavuşmayı seçenler olarak şükür edilir.

Geçici dünyada yaşayan insanlar, kendini bu dünyaya kaptırıp asıl dünyayı unutur. Ancak biliriz ki Müslüman olarak yapılması gerekenleri bilenleriz ve Müslüman olarak yaşayan bir toplumun, insanın cehennemden kurtulacağı müjdesi verilmiştir. Bu fırkadan olduğunu bilmek insana şükretmeyi gerektirir.

niye şükrederiz

Şükretmenin Önemi

Allahü Teala insanlara sayısız nimet vermiştir. Bu nimetleri pek çok alanda kullanan insan, isyan etmeyerek verilen iyiliğe teşekkür etmiş olur. Tüm bu nimetlere karşı insanoğlu Allahü Telaya şükreder. Şükür, Allahü Teala’nın insanlara bahşetmiş olduğu nimetlere karşı dil ile karşılık vermek ve kalp ile ikrar etmek anlamına gelir. Verilen nimetler için şükredilir ve böylece Allahü Teala’nın büyüklüğü itiraf edilir.

Şükür edilmediğinde verilenlere aldırış etmemek anlamı ortaya çıkar ve küfranı nimet olarak değerlendirilir. İnsanlar kendilerine bahşedilenlerin farkına varır ve bunlara karşılık layık olamasa da iyiliğin karşılığı olarak şükreder.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close