Parmak İzi Okuma Sistemleri Ne İşe Yarar

Parmakların uç bölgesi insan biyometrisine uygun olarak benzersiz olarak yaratılmıştır.Bu yapının aynısını yada bir benzerini hiçbir insanda bulunamayacağı için en güvenilir şifreleme yöntemi olarak kullanılır.

Parmak ucu bölgesinde yer alan girinti ve çıkıntılardan meydana gelen bu yapı bir nevi biometrik haritaya benzer.

Parmak izi okuma cihazları bu girinti ve çıkıntıların birbirine mesafesini, kıvrımların açılarını ve belli noktaların birbirlerine uzaklığını algılayarak belli bir şifreleme algoritması oluşturur.

Bu algoritmaya dayalı olarak daha önceden cihaz içerisinde kaydedilen bir parmak izi tekrar cihaza okutulduğunda daha önce tanımlanan parmak izleriyle eşleştirme gerçekleşir.

Parmak izi okuma sistemlerinin son 10 yıl içinde en yaygın olarak kullanılan biyometrik tanıma sistemidir. Gelişen teknoloji ile birlikte parmak izli cihazlar da son derece güvenilir bir alt yapıya kavuşmuştur. Her boyutta işletmenin personel devam kontrol ihtiyacını karşılayabilecek parmak izi tarayıcılar geliştirilmiştir.

Artik parmak izi tarayan ve login işlemlerini şifre gibi gereksiz işlerden kurtaran klavyeler ve yazılımlar vasıtasıyla şirketler güvenliklerini bir kat daha arttırabiliyor.

Parmak izi okuma sistemleri personel maaş hesaplamaları, personel devam kontrol, parmak izli kapı açma ve daha bir çok uygulamada kullanabilir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close