PCT Nedir, Kan Tahlilinde PCT Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

Sepsis şüphesi olan hastalara uygulanan önemli bir kan testi olan PCT, halk dilinde kan zehirlenmesi olarak ifade edilir. Önemli bir enfeksiyon veya sepsisin teşhisi için doktorların talep ettiği bir testtir. Kalsitonin hormonunda rol alan bir bileşen olan Prokalsitonin, 116 amino asitin tümünden oluşmaktadır. Akciğerlerde, bağırsaklarda ve tiroid bezlerinde üretilmektedir. Prokalsitonin seviyesinin artmasının en genel sebebi enfeksiyon durumlarıdır. Sağlık bir bireyde, PCT değeri genel olarak ne yükselir, ne de alçalır. Fakat tek başına PCT değerine bakılıp, enfeksiyon olup olmadığı kesin hüküm kazanmaz. Enfeksiyon hakkında kuvvetli bir tahmin oluşmasını sağlar.

Sağlıklı bireylerin PCT değerleri 0-0.05 arasındadır. Sistematik bir enfeksiyon olan hastalarda 0.5 ile 2 arasındadır. Fakat sepsis teşhisi konması için tek başına bu değer yeterli değildir. 2-10 arasında bir PCT değeri varsa, sepsis gözlemlenebilir. Eğer PCT değeri 10’un üzerinde ise ciddi bir sepsis olduğu anlamına gelir.

pct

PCT Seviyesinin Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?
PLT’nin normal değerinden yüksek olması, sepsis ve benzeri enfeksiyonlar nedeniyle görülebilir. Yeni doğan çocuklarda PCT değeri normal olarak yüksektir. Bunların haricinde bazı ilaçların kullanımı da PCT seviyesini yükseltebilir.

PCT Seviyesinin Düşük Olması Ne Anlama Gelir?
PCT’nin düşük olduğu durumlar, genel olarak bir hastalıkla ilgili değildir. Fakat PCT değeri yüksek olmasa dahi sepsis gözlemlenebilir.

Benzer Yazılar

5 yorum “PCT Nedir, Kan Tahlilinde PCT Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close