RDW-CV Nedir, Kan Tahlilinde RDW-CV Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

Kırmızı kan hücreleri yani alyuvarların hacminin ne kadar farklılık gösterdiğinin ifade edilmesine yarayan RDW testi sonucunda ideal değerlerin görülebilmesi için RDW aralığının %11.5 ile %14.5 arasında olması gerekmektedir. RDW yüksekliği ne denli fazla olursa, alyuvarların boyutları da o denli değişkenlik gösterir. Düşüklüğü durumunda ise kırmızı kan hücrelerinin boyutunun çok az miktarda değişkenlik gösterdiğini belirtmektedir. Tüm vücuda oksijen taşınmasına yardım eden alyuvarlar, genel olarak nabza göre boyutu artar veya azalır. Eğer alyuvarlar gereğinden az yavaş akışa sahipse kırmızı kan hücrelerinin boyutu o kadar az olur.

RDW-CV

Kan Tahlilinde RDW Yüksekliği Ne Anlama Gelir?
Eğer test sonucuna göre kandaki RDW oranı yüksek seyrediyorsa, sebebi B12 eksikliği, folik asit eksikliği, kronik bir karaciğer hastalığı, hemolitik anemi, miyelodisplastik sendromlarından birisi olabilir. Eğer RDW yüksek ve MCV değeri normal ise demir eksikliği anemisi başlangıcı, ortak hücre anemisi ve kronik karaciğer hastalığı nedeniyle gözlemlenebilir.

Kan Tahlilinde RDW Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?
RDW testine göre normal değerlerin altında bir sonuç alınmışsa sebebi marositik anemi olabilir. RDW değerinde küçük sapmalar dahi önemli sorunlara neden olabileceği gibi önemsiz de olabilir. Fakat çok yüksek değerlerin alındığı durumlarda mutlaka doktorunuz çıkan sonuçlara göre tedavi yöntemi uygulamalıdır.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close