Roma Rakamları Nasıl Yazılır? Yazılışı Ve Tablosu

Öncelikle yazımızın başlarında roma rakamı nedir bu sorunun cevabını vereceğiz. Ardından 1’den 100’e kadar roma rakamlarının yazılışı hakkında bilgiler aktaracağız.

Roma rakamları, yalnızca toplama ve çıkarma işlemi esas olan bir sayma sistemi bulunan rakamlar bütünüdür. Roma rakamlarında “0” olmaması nedeniyle hint – arap kökenli sayı sisteminde yer alır.

Bazı kaynaklara göre roma rakamlarının bir elin parmaklarından yola çıkarak bulunmuştur. Romalılar, bizim kullandığımız 1,2,3,4 rakamları yerine I, II, III, IIII sembollerini ve 5’i göstermek amacıyla da “V” şeklinde bir el işaretini sembol saymışlardır. 10’u göstermek amacıyla da “X” sembolünü kullanmışlardır. Roma rakamlarında referans rakamın ardındaki rakam, referans rakamın değerini düşürürken, referans rakamın sağına yazılan rakam ise referans değerini arttırır. Roma rakamlarında sayılar grup halinde yazılır. Romen rakamları guruplar halinde okunur. Roma rakamlarında, bir sayının bin katını belirtmek amacıyla sembolün üzerine bir yatay çizgi, milyon katını belirtmek amacıyla sembolün üzerine iki yatay çizgi getirilir.

Roma rakamlarının şimdilerde maddelere numara verme kullanılır. Bunlarda en çok eğitim kitaplarında görülür – edebi eserlerin serilerini belirtirken veya saatleri numaralandırmada da kullanılır.

ROMA RAKAMLARI YAZILMA ŞEKLİ ŞÖYLEDİR
Sembol ve Değer
S: 0.5 (yarım) (Semis)
I: 1 (unus)
V: 5 (quinque)
X: 10 (decem)
L: 50 (quinquaginta)
C: 100 (Centum)
D: 500 (quingenti)
M: 1000 (Mille)

1’den 10’a kadar roma rakamları: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X

roma-rakamlari-nasil-yazilir-yazilisi-ve-tablosu

Romen Rakamları Yazılışı Ve tablosu ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlattık. Roma rakamı nasıl yazılır konusuyla ilgili başka sorularınızı bize hemen aşağıdan iletebilirsiniz.

Benzer Yazılar

3 yorum “Roma Rakamları Nasıl Yazılır? Yazılışı Ve Tablosu”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close