Sabahattin Teoman Kısaca Kimdir

Sabahattin Teoman 1 Nisan 1914 yılında dünyaya gelmiştir. 21 yaşındayken İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde okumuş ve oradan da 1939 yılına mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra maliye bakanlığında çalışmaya başlamıştır. Burada yaklaşık 21 yıl boyunca çeşitli işlerde başarıyla görev yapmıştır. Günümüz adıyla Gümrük ve Tekel Bakanlığı’ o zamanlar maliye bakanlığına bağlıydı. Gümrük işlerinde oldukça başarılı olmuştur.

Sanayi Bakanlığı ve Sanayi Dairesinde de aynı başarıları yakalamış son olarak Ortak Pazar Daima Delegelik Müşavirliği gibi önemli meslekler icra etmiştir. Son olarak yine maliye bakanlığında tetkik kurulu üyeliğinde yer almıştır. Bu işi de bir süre yaptık sonra emekli olmuş emekli olduktan sonra kısa süre içerisinde de vefat etmiştir. 1940 yılları döneminde şiire ilgi duymaya başlamıştır. Vefatının son yıllarına doğru da deneme ve eleştiri yazıları ile adını sıkça duyurmuştur.

SABAHATTIN ALI

Sabahattin Teoman’ın ilk şiiri 1930 yılında dönemin vakıf gazetesinde yayınlanmıştır. Dönemin çeşitli dergilerinde de şiirleri bulunmaktadır. İlk kitabı 1945 yılında yayımlanmıştır. Beşinci mevsim adındaki şiir kitabı oldukça fazla ilgi görmüş ve tekrar tekrar basılmıştır. Bu şekilde şiir dünyasına hızlı bir şekilde giren Sabahattin Teoman daha sonra 1953 yılında Rıhtım Sisleri adında bir şiir kitabı çıkarmıştır. Şiirleri 1940 yılı dönemine ait izler taşımaktadır. Son yılarda eleştiri, deneme ve inceleme yazıları da yazmıştır.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close