Silindir Nedir ve Silindirin Özellikleri Kısaca

Silindir, düzlemsel bir eğriyle bu eğrinin düzleminde bulunmayan bir doğru verildiğinde, daima bu doğruya paralel kalmak şartıyla eğriye dayanarak hareket eden bir doğrunun taradığı yüzeyle, bu yüzeyi kesen paralel iki düzlemin sınırladığı cisme denir. Silindir şeklini elde etmek için dikdörtgenin kenar noktalarını doğrusal olarak birleştirmemiz yeterlidir. Bu silindirik yüzeyle bu yüzeyi kesen paralel iki düzlemin sınırladığı cisim silindirdir. Silindir yüzeyini meydana getiren doğrulardan her birine de ana doğru denir.

31ded93513

Silindirin özelliklerini de değinecek olursak şunları belirmemiz gerekir. Silindire taban eğirişine göre isim verilir. Taban daire ise dairevi silindir denir. Eğer taban elips ise elips silindir denir. Dairevi silindirin ana doğrusu tabana dik olmayan silindire eğik silindir denir. Silindirik yüzey için tam olarak silindir görüntüsüne gerek yoktur. Parabolik silindir, hiperbolik silindir, birer silindirik oluşturmaktadırlar. Geometrik bir cisim, bir dikdörtgenin bir kenarı etrafında döndürülerek silindir elde edilir. Bu silindire dik veya döner silindir adı verilir. Alt ve üst tabanı dairedir şeklindedir. Soba borusu dik silindirdir.

Silindir formülleri:

Taban yarıçapı “r”, yüksekliği “h” olan bir dik silindirin alan ve hacim formüllerini şöyle sıralayabiliriz.
Yan alan: Y=2prh
İki taban alanı: 2G=2pr2
Bütün alanı: S=Y+2G=2prh+2pr2=2pr (h + r)
Hacmi: V= p.r2.h

Silindire örnek verecek olursak soba borusunun bir silindir olduğunu söyleyebiliriz. Su borusu da bir silindiridir. Buna benzer şekilleri çoğaltarak silindiri zihnimizde canlandırabiliriz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close