Soyut ve Somut Nedir, Soyut ve Somut İsim Örnekleri

Somut isim nedir?
Beş duyu organımızdan en az biri veya birden fazlasıyla ifade edebildiğimiz, elle tutup gözle görebildiğimiz, koklayıp tadabildiğimiz ve duyabildiğimiz varlıkları karşılayan isimlere  somut isim denir.

Örneğin: Sıcak, kuru dokunmayla, ağaç, mavi, televizyon görmeyle; ses, patırtı işitmeyle; koku, parfüm koklamayla; tatlı, ekşi tatmayla hissedebiliriz. Bu yüzden bu isimler somut isimdir.

Somut isimleri cümle içinde de kullanırız.

Örneğin:
On kilo elma aldım.
Saçında kelebek var.
Bu kalem kırmızı yazıyor.
Somut isimlere örnek olarak atasözü, deyim ve vecize söz gibi kullanımlarda da karşılaşırız.

Somutlaştırma: Aslında soyut olan bir anlamı somutlaştırarak ifade etmektir. Ya da o kelimeyi somut bir şeyi ifade etmek için tercih etmektir.
Örneğin:
Hayallerime kanat takıp uçuracağım. Cümlesinde soyut olan hayal kelimesi kuşa benzetilerek somut bir ismi karşılamış, somutlaştırılmıştır.

Soyut isim nedir?
Beş duyu organımızla algılayamadığımız, var olduklarını hislerimizle, düşüncelerimizle anladığımız kavramları karşılayan isimlere soyut isim denir.

Örneğin: Aşk, sevgi, özlem, kaygı, öfke, adalet, mutluluk,  insanlık,  sinirli, bilgi, günah, kötülük, keder, sevinç, rüya,  acımak, umut, anlayış, saygı, cesaret gibi kelimeleri beş duyu organımızla algılayamayız. Ancak düşüncelerimizle bu kavramları anlarız bu yüzden bu isimler soyut isimdir.

Soyutlaştırma: Aslında somut olan bir şeyi soyut gibi kullanmak, somut olan sözcüğü soyut anlamda kullanmaktır.

Örneğin: Çok taş kalplisin. Bu cümlede somut olan taş ismi, soyut olan acımasız kelimesinin yerinde kullanılmıştır.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close