Standart Sapma Nasıl Hesaplanır

standart sapma
Standart sapma, iki veri arasında bulunan ortalamaların eşit bir şekilde veya birbirine yakın olması durumunda gerçekleşen veri gruplarında meydana gelen küçük veya büyük değişikliklerdir. Bunlar çoğunlukla sınavlarda geçen terimlerdir. Belirli soruların, sınav genelinde birçok kişinin ne kadar yapıp yapmadığına bağlı olarak puanlarına katkısı olmaktadır. Standart sapma nasıl hesaplanır, verilerin aynı zamanda aritmetik ortalamaya göre ne şekilde değiştiği de ortaya konmaktadır.

Standart sapma nasıl hesaplanır, verilerin aritmetik ortalamasını bulmamız birinci adım olacaktır. Daha sonra ikinci adımda ise her bir verinin mutlaka aritmetik ortalama ile arasında bulunan farkların ön plâna alınması gerekecektir. Bir diğer adım ise bulunan farkların her birinin karesinin alınması yardımı ile elde edilecek olan sonuçların hepsinin toplanması gerekecektir.

Standart sapma nasıl hesaplanır, son adım olarak ortaya çıkan son toplamda, veri sayısının bir eksiğine bölümü ile elde edilen sonucun karekökü şeklinde sonuç çıkacaktır. Bu hesaplamaların sınav dönemlerinde gençlerin en çok ilgilendiği dönemler olması, genellikle farklı sonuçların ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close