Taklit Oyunları Nedir

Taklit oyunları nelerdir kısaca, taklit oyunlarına örnekler hakkında ansiklopedik bilgi.

Caillois’nın kullandığı mimicry tabiri İngilizce bir kelimi olup bazı hayvanlarda ve özellikle böceklerde görülen mimetizm (benzerleşme) olayını ifade eder. Taklit bu oyunların oyuncular tarafından üstlenilen aktif prensibi ve oluşturucu unsurudur. Bu oyunların tek bir kuralı vardır: her oyun mahiyeti gereği olarak kurallara bağlı ise de, yaratıcılığın hâkim olduğu taklit oyunları nerede ise kuralsız sayılabilecek kadar az kurala tâbidir. Yarışma oyunlarının ve şans oyunlarının tersi ne (ki bunlarda, Caillois’nın deyimiyle «oyuncu dünyayı değişterek ondan kaçmaya çalışır» ), taklit oyunlarında oyuncu yine Caillois’nın tabiriyle «kendini değiştirerek dünyadan kaçmaya çalışır». Yaratılan illüzyon sayesinde (ki Caillois illüzyon kelimesinin etimolojik bakımdan «oyuna girmek» anlamına geldiğini hatırlatır) kişi kendisinden başkası olur, faka bu arada bu yeni kişiyle arasında bir mesafe muhafaza eder, ne oyuncu kendi oyununun tuzağına düşer, ne de varlığı hemen hemen her zaman şart olan seyirci. Bu oyun biçimi çocuk oyunları ile büyük oyunları arasındaki klasik zıddiyeti aşar, çünkü hem çocuk oyunlarında, hem öbürlerinde oldukça sık rastlanır, hem de ikisini, gerek kendisi bizzat taklit olan, gerek oyuncuyken seyirci halini alan bir ilişki içinde birleştirebilir.

Çocuklarda, yalnız başlarına veya toplu olarak büyüklerin hayatım taklit ettikleri bütün oyunlar taklit oyunu sayılır: «anne ve baba», «evcilik», «kovboy ve kızılderili» vb. Oyuncak burada sadece önemli bir yardımcıdır, ama olmayabilir de. Çünkü bu tür oyunlar her şeyden önce hayal gücünü seferber eder ve durumun önemi konudan daha büyüktür.

Çocuklarda olsun, büyüklerde olsun, her türlü kılık ve kıyafet değiştirme, kostümlü veya maskeli balolar taklit oyunları sınıfına girer. Büyüklerde taklit oyunlarının önemi belki de yarışma oyunlarıyla ilişkilerinde yatar: kılık değiştirme uygulamalarına sadece bir rekabet unsuru katılmakla kalmaz (kimin maskesi daha orijinal ya da kimin kıyafeti daha güzel) ayrıca, Caillois’nın ileri sürdüğü gibi, bir futbol maçındaki seyircilerin favori oyuncularının cambazlıklarını seyrederken yaptıkları mimikler ve jestler de taklit oyunları sınıfına girer. Hatta daha da ileri giderek diyebiliriz ki, taraftarların kendi aralarındaki ilişkilere de sirayet
eder: stadyumun dışına taşan ve bazen adam öldürmeye kadar gidebilen kıran kırana kavgalar da rekabet oyunlarını taklit eden taklit oyunları gibi görülebilir!

Benzer Yazılar

1 yorum “Taklit Oyunları Nedir”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close