Vişneli Muhallebi Nasıl Yapılır

Sofralarınıza tat katmanız için vişneli muhallebinin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Misafirlerinize ikram da bulunabileceğiniz leziz vişneli muhallebi tarifi yapılışı için gerekli malzemelerin listesi şöyle;

Muhallebi için

2,5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı un
4 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı tereyağı
1 paket vanilya
Vişneli muhallebi için

2.5 su bardağı vişne suyu
3 yemek kaşığı nişasta
4 yemek kaşığı şeker

visneli-muhallebi-nasil-yapilir

Hazırlanması

Her iki muhallebinin malzemelerini ayrı ayrı tencerelere koyun, ocağa koymadan evvel tüm malzemeyi iyice karıştırın, ateşe koyun kaynayana dek çırpmaya teliyle karıştırarak kaynamasını sağlayın.1-2 dk kaynatın ve ocaktan alın. Her iki muhallebi de ılıyana dek arada bir karıştırın. Varsa 18cm çapındaki kelepçeli kalıbınıza (tabanını streç film ile kaplayın kenarlarını ıslayın). Yoksa ufak bir borcam tepsinin tam ortasına (borcamı ıslayın) 1 kepçe vişneli muhallebiden dökün sonra gene tepsinin tam ortasına vişneli muhallebinin üstüne sade muhallebi dökün. Bu işlemi sırayla muhallebileriniz bitene dek tekrarlayın. 2-3 saat buzdolabında beklettikten sonra tatlınız sunuma hazır hale gelecektir.

Daha önce vişneli muhallebi nasıl yapılır konumuzu inceleyen kullanıcılarımızdan olumlu yönde mesajlar aldık. Sizler de sonuçlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close