WBC Nedir, Kan Tahlilinde WBC Yüksekliği Düşüklüğü Ne Demektir?

Kemik iliği bozuklukları gibi hastalıkların teşhisine yardımcı olmak amacıyla yapılan WBC testi, beyaz kan hücresindeki enfeksiyonları belirtir. Bunun yanı sıra, tedavi yöntemlerinin, vücut tarafından nasıl tepki oluşturduğunu anlamak için WBC testi yapılmaktadır. Kemik iliği işlevini net olarak değerlendiren bir uygulama olan WBC testi, toksitlerin toplam miktarını anlamak için de iyi bir araçtır. Ayrıca lökositlerin toplam miktarını da belirtir. İdeal lökosit miktarı mm3’te 4,000-11,000 arasında olmalıdır. Bu değerlerin dışında ise lökosit oranı anormal seviyededir.

Kanda WBC Değerinin Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?
Lökositoz veya diğer adıyla yüksek beyaz kan hücresi miktarı, genel olarak enfeksiyonlar, anemi hastalığı, sistematik hastalıklar, alerjik durumlar, romatoid artrid benzeri hastalıklar ve yanıklardan dolayı hasar görmüş dokular kandaki WBC oranının yüksek olması ile meydana gelebilir. Nöbet önleyici ilaçlar, kinin ilaçlar, heparin gibi ilaçlar kandaki WBC miktarını artırabilir. Hamilelik sürecinde de kanda WBC oranı yüksek seyredebilir.

 

Kanda WBC Değerinin Düşük Olması Ne Anlama Gelir?
Lökopeni kemoterapi, aplastik anemi, lupus, karaciğer hastalıkları, viral hastalıklar, düşük beyaz kan hücresi miktarının az olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca B12 eksikliği, vitamin ve bakır gibi mineral eksikliklerinden dolayı da kanda WBC oranı düşük olabilir. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan idrar söktürücüler, antibiyotikler gibi ilaçlar kandaki WBC değerinin düşük olmasını beraberinde getirir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close