Zıt Anlam Ne Demek ? Zıt Anlamlı Kelimeler Örnek

Zıt anlamlı kelime nedir?

Anlamca birbirine zıt olan kelimelere zıt anlamlı kelimeler denir. Örneğin: Siyah-beyaz, uzun-kısa, aşağı-yukarı, ileri-geri, var-yok.

Bu örnekte gördüğümüz ikili kelime grupları birbirine zıt anlam oluşturdukları için zıt anlamlı kelimelerdir. Her kelime zıt anlamlı değildir.

Ayrıca eylem kelimelerinde de zıt anlam yoktur. Burada dikkat edilecek nokta olumsuzluk içeren her kelimenin zıt anlam olmayacağı bilgisidir.

Örneğin: sevinmek kelimesinin eş anlamlısı sevinmemek değil üzülmektir. İki kelime zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlamları içermesi gerekmektedir.

Yan bir kelime gerçek anlamda kullanılmışsa ona zıt anlamlı olan kelimenin de gerçek anlamda kullanılması gerekmektedir. Ağır ve hafif kelimelerinin zıt anlamlı olabilmesi için ikisinin de gerçek anlamda kullanılmış olması temel koşuldur.

Zıt anlamlı kelimeler günlük hayatta çok değişik yerlerde kullanılabilir. Zıt anlamlı atasözlerine örnekler verebiliriz. Yazın başı pişenin kışın aşı pişer.

Akıllı düşman akılsız dosttan hayırlıdır. Tok, acın halinden anlamaz. İyi evlat babayı vezir, kötü evlat rezil eder. Akıllı düşününceye kadar, deli oğlunu everir.

Kurunun yanında yaş da yanar. Zıt anlama örnek verebileceğimiz atasözlerinden başka zıt anlamlı deyimler de vardır. Söz gümüşse, sükût altındır.

Azı karar çoğu zarar. Zıt anlamlı kelimeler normal cümleler içinde de kullanılır.

Aşağı doğru gitme yukarı doğru çıkan gerekiyor. Siyah kazağı giyme beyaz kazak sana daha çok yakışıyor. Güzel bir araba almışsın ama boyası çok çirkin görünüyor.

zit anlamli kelimeler

Etiketler

Benzer Yazılar

3 yorum “Zıt Anlam Ne Demek ? Zıt Anlamlı Kelimeler Örnek”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close